Viitorul Ianca a câștigat cu 3-0, pe Municipal, partida cu Dacia Unirea

* și s-a calificat în faza a doua națională a Cupei României * soarta meciului a fost decisă de gafele lui Sava * fundașul a făcut un henț în minutul 60 care s-a soldat cu penalty pentru oaspeți * după patru minute, Sava a fost eliminat * în superioritate numerică, Viitorul Ianca a mai înscris de două ori

Viitorul Ianca s-a impus cu 3-0 în partida disputată joi, pe Municipal, cu Dacia Unirea și s-a calificat în faza a doua națională a Cupei României, unde o va avea ca adversară pe Unirea Braniștea. A fost o partidă dezechilibrată valoric încă din startul ei pentru că Dacia Unirea a jucat cu juniorii în timp ce Viitorul Ianca a folosit un unsprezece aproape de cel cu care va aborda Liga a III-a în sezonul următor.

Meciul în sine a fost unul de calificare, cu foarte puține situații de poartă până la deschiderea scorului, care s-a produs în minutul 60, când Marius Dima a transformat un penalty acordat echipei din Ianca pentru un henț clar în careu, făcut de Sava.

În minutul 3, Neagu a irosit cea mai mare ocazie a primei reprize, singur cu Moisoiu a șutat exact pe direcția portarului. Și Mucuță a avut o șansă de a deschide scorul în minutul 24 dar mingea șutată de el a fost deviată în corner.

Introduși după pauză, Dima și Băluță au adus mai multă claritate acțiunilor de atac ale echipei vizitatoare. În minutul 49, Dacia Unirea a beneficiat de o lovitură liberă, Boroșu a găsit spațiul porții însă Vlăsie nu a avut niciun fel de emoții.

Tabela s-a modificat în minutul 60, când Dima a marcat de la punctul cu var însă soarta partidei s-a decis patru minute mai târziu, când Sava a primit al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu.

Cu un jucător mai puțin și cu fotbaliști de nivelul junioratului, Dacia Unirea nu a mai făcut față atacurilor adversarei și a mai primit două goluri. Coteț a centrat perfect de pe dreapta în minutul 79 și Băluță a dublat avantajul formației Viitorul Ianca.

Echipa pregătită de Viorel Tănase și Tudorel Pelin a mai înscris o dată prin Andrei (min. 84), iar Viitorul Ianca s-a impus cu 3-0.

Dacia Unirea: Moisoiu – Stepanenco, Sava, Ene, Simion – Balaban (min. 76: Orzan), Dragomir, Boroșu (min. 61: Turcu), Răileanu (min. 76: Czetz) – Ghiță, V. Robu.

Viitorul Ianca: Vlăsie – Coteț, Tălmaciu, Moroianu, Ciochină - Andrei, Chivu (min. 84: Șoptică), Gherghișan (min. 46: Băluță) – Ciucureanu (min. 46: Dima), Mucuță (min. 73: Petrache), Neagu (min. 73: Cheleș).