Viitorul Ianca a câștigat cu 2-1 la CSM Focșani

• Petrache și Andrei au semnat golurile formației pregătite de Viorel Tănase

Viitorul Ianca a câștigat cu 2-1 la CSM Focșani și a bifat a șasea victorie în turneul play-out al Ligii a III-a.

Formația pregătită de Viorel Tănase putea deschide scorul în minutul 11, dar Preda a parat mingea șutată din 4 metri de Ciucureanu.

Echipa gazdă a trecut în avantaj în minutul 13, grație unui gol marcat de Pasăre. Ciucureanu a irosit o mare șansă de a egala în minutul 17, însă trei minute mai târziu Viitorul a restabilit egalitatea. Băluță a centrat în fața porții iar Petrache a trimis mingea cu capul, de la marginea careului mic, în plasa porții apărate de Preda, min. 20: 1-1.

În continuare s-a jucat pe contre iar următoarea fază de menționat s-a derulat în minutul 32, când Riza a șutat de la marginea careului iar portarul Mihai a reținut mingea în doi timpi. Mucuță (min. 35) i-a încercat vigilența lui Preda, dar portarul gazdelor a fost la post. În minutul 40, Viitorul Ianca a trecut în avantaj, 2-1, după golul înscris de Denis Andrei, șut în vinclu, după o centrare a lui Iordache și o pasă inspirată a lui Coteț.

În repriza a doua, CSM Focșani a alergat după egalare însă jucătorilor echipei gazdă le-a lipsit luciditatea în fața porții. De asemenea trebuie spus că și portarul Mihai a avut intervenții foarte bune. Finalul a fost palpitant, însă fără mari ocazii de gol iar Viitorul Ianca s-a impus la limită, 2-1, dar meritat.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Popa, Moroianu, L. Coteț – Andrei, M. Dima, Ciucureanu (min. 93: Ciochină), Petrache (min. 79: Șoptică) - Băluță (min. 84: Chivu), D. Mucuță (min. 79: Cheleș)