Viitorul Ianca a câștigat cu 2-1 amicalul cu Olimpic Cetate Râșnov

* noile achiziții, Petrache și Păvălache, au marcat golurile formației pregătite de Adrian Baldovin

Viitorul Ianca s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Olimpic Cetate Râșnov, în primul amical din cantonamentul de la Târlungeni. Fără Chihaia și Iordache, învoiți pentru a participa la evenimente în familie, fără Marius Coman, convocat la Naționala de Fotbal a Polițiștilor Români, formația din Ianca s-a impus în partida cu echipa care a ocupat locul al treilea în Seria a 5-a a Ligii a III-a, în sezonul trecut.

Viitorul a condus cu 1-0 la pauză grație golului marcat de Petrache în minutul 27. În prima repriză, formația din Ianca a mai avut câteva situații de poartă, irosite de Ciucureanu, Chivu și Marius Dima.

Olimpic Cetate Râșnov a schimbat echipa la pauză și, cu zece minute înainte de finalul partidei, a reușit să restabilească egalitatea, 1-1. Echilibrul s-a rupt însă din nou după doar două minute, când Răzvan Păvălache a marcat și Viitorul s-a impus cu 2-1. Și în partea a doua a partidei Viitorul Ianca a mai avut câteva ocazii de a înscrie.

La acest joc de verificare, în formația pregătită Adrian Baldovin a evoluat pentru prima dată și Vladimir Cozman, un atacant care în sezonul trecut a jucat în Liga a III-a, la Sportul Chiscani.

Viitorul Ianca a renunțat la Pacioagă și este în discuții avansate cu alți doi, trei jucători pentru a-și întări posturile considerate deficitare.

“A fost un joc bun al nostru, încheiat cu un rezultat care atestă această afirmație. Toți jucătorii au avut o atitudine bună în teren, au respectat indicațiile primite. Am avut trei jucători învoiți care de luni vor fi prezenți la antrenamente. Mai așteptăm câțiva jucători noi”, ne-a declarat antrenorul Adrian Baldovin.

Viitorul Ianca: Mihai – Cazacu, Popa, Moroianu, Pavalache -  Petrache, Postolea, Chivu -  Ciucureanu, Baluță, M. Dima. În repriza a doua au mai jucat: Stroe, Comșa, Cozman, Ciochină.