Viitorul Ianca a câștigat în prelungiri, 5-1, partida cu Sportul Chiscani

* Viitorul Ianca merge în turul al 2-lea al Cupei României * după 90 de minute, scorul a fost egal, 1-1 * cu doi jucători mai mult în prima repriză a prelungirilor, Viitorul a tranșat jocul în favoarea sa * la meci au asistat prefectul Iulian Timofei, președintele AJF Brăila, Laurențiu Vărgatu, și primarul comunei Chiscani, Costică Cojea

Partida dintre Sportul Chiscani și Viitorul Ianca, din primul tur național al Cupei României, a fost una tipică acestei competiții. Ambele combatante au evoluat prudent, astfel că la finalul timpului regulamentar scorul a fost egal, 1-1. În prelungiri, Viitorul Ianca s-a impus cu 5-1. La acest meci au asistat prefectul județului Brăila, Iulian Timofei, președintele AJF Brăila, Laurențiu Vărgatu și primarul comunei Chiscani, Costică Cojea.

Deși echipa pregătită de Adrian Baldovin a fost mai activă pe faza ofensivă, ocaziile mari de gol au lipsit în prima repriză. Formația din Ianca putea deschide scorul în minutul 2, însă mingea șutată de Marius Coman a lovit bara. În minutul 37, Petrache a mai avut o șansă de a marca, însă mingea șutată de el a fost chiar pe direcția lui Tunea iar portarul echipei gazdă nu a avut niciun fel de emoții.

Viitorul Ianca a deschis scorul în minutul 43, prin Marius Coman, după o pasă foarte bună a lui Moroianu. Însă în minutul de prelungire al primei reprize, Izvoranu a restabilit egalitatea, 1-1.

În primul sfert de oră al părții secunde, Viitorul Ianca a asediat careul gazdelor, însă M. Coman (min. 49, 59) nu a reușit să-l învingă pe Tunea. Izvoranu și-a încercat șansa de a realiza “dubla” în minutul 68, însă portarul Mihai a reținut mingea.

Tunea (min. 70) s-a remarcat la șutul lui Ciucureanu, Boga (min. 73) a scos de pe linia porții mingea șutată de Petrache. Moroianu a reluat mingea, cu capul din 6 metri, în minutul 80, însă Tunea a fost la post. Patru minute mai târziu, Sgârcitu a trimis un lob de la 25 de metri dar Mihai a reținut mingea de sub transversală. În cel de-al patrulea minut de prelungire al reprizei a doua, Sportul Chiscani a rămas în inferioritate numerică, după ce Dinescu a văzut cel de-al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu.

Sportul a mai pierdut un jucător în minutul 92, în prima repriză a prelungirilor, pe Dănăilă, care s-a accidentat și, conform regulamentului competiției, echipa gazdă mai avea voie să facă înlocuiri, însă doar la pauză. Cu doi jucători în plus, în prima repriză a prelungirilor, Viitorul Ianca a marcat de două ori, prin Ciucureanu și Petrache, astfel că după 105 minute, echipa din Ianca conducea cu 3-1. Intrat pe teren de doar un minut, Cozman a dus scorul la 4-1 pentru formația vizitatoare. Postolea și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor iar Viitorul Ianca s-a impus cu 5-1 și s-a calificat în faza a 2-a a Cupei României.

Sportul Chiscani: Tunea – G. Ioniță, M. Pascu, Boga, Sima – Iacob, Giol (min. 46: Dinescu), Scarlat (min. 73: Sgîrcitu), Manole (min. 54: Dănăilă, min. 106: R. Moldoveanu) - Izvoranu, Stroe (min. 86: Ciupercă)

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Moroianu, Comșa (min. 80: Ciochină), Păvălache – Postolea, Șoptică (min. 70: Chihaia), Chivu – Petrache, M. Coman (min. 110: Ndingwe), Ciucureanu (min. 106: Cozman).