Viitorul Ianca a câştigat Liga a IV-a | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Viitorul Ianca a câştigat Liga a IV-a

În ultima etapă a turneului play off învingătoare au fost formaţiile vizitatoare.
Cu locul întâi asigurat, lidera, Viitorul Ianca, a trimis în teren echipa de juniori în partida cu satelitul CF-ului pentru că la meci au fost spionii echipei campioane a judeţului Tulcea, Stăruinţa Baia, viitoarea adversară a elevilor lui Adrian Baldovin la meciul de baraj pentru promovarea în Liga a III-a. Partida de pe Ştefan Vrăbioru s-a încheiat cu victoria echipei CF Brăila II, unicul gol al întâlnirii fiind înscris de Virgil Ion în repriza a doua.
Victoria Traian a cedat la scor, 1-4 în partida de pe teren propriu cu Avântul Cireşu. Gazdele au condus cu 1-0 la pauză, graţie golului înscris de Dragomir în minutul 11, însă în repriza a doua formaţia din Cireşu s-a dezlănţuit şi a înscris de patru ori. Cel mai bun jucător de pe teren, Ionel Gatiu, a realizat un hat trick însă pe lista marcatorilor, la oaspeţi şi-a trecut numele şi Crăciunescu.
După această ultimă etapă a turneului play off, clasamentul final al ediţiei 2008-2009 a Ligii a IV-a se prezintă astfel: 1 Viitorul Ianca 71 puncte, 2 Avântul Cireşu 67 puncte, 3 CF Brăila II 54 puncte, 4 Victoria Traian 50 puncte.