Viitorul Ianca a câştigat la scor, 4-0, meciul cu Viitorul Şuţeşti

• cu un hat trick,  Andrei Crăciun a fost jucătorul partidei • în celelalte trei partide s-au înregistat victorii la limită

Aşteptată cu interes, partida din etapa a 8-a a Ligii a IV-a dintre liderul Viitorul Ianca şi echipa de pe locul al treilea, Viitorul Şuţeşti, nu s-a ridicat la statutul de derby. Liderul s-a impus cu 4-0, iar jucătorul meciului a fost Andrei Crăciun, autor al unui hat trick. Soarta partidei putea lua o altă turnură în minutul 8, când Postolea l-a faultat în careu pe Ciocan şi oaspeţii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri. Dar Custură a trimis mingea în bară şi tabela nu s-a modificat. Viitorul Ianca a deschis scorul în minutul 25, prin Crăciun, care a trimis mingea în vinclul porţii adverse după o pasă foarte bună a lui Ionuţ Matei. Şase minute mai târziu, după un corner, Crăciun a trimis mingea în plasă de la marginea careului mic şi a stabilit scorul primei reprize: 2-0 pentru Viitorul Ianca. În minutul 63, Marius Dima a înscris direct din corner, iar scorul final, 4-0, pentru Viitorul Ianca a fost stabilit de Andrei Crăciun, în minutul 70.

O partidă cu răsturnări de situaţii a avut loc a Tichileşti, între Dunărea şi AFC Urleasca. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 6, prin Văsii, dar Novac a restabilit egalitatea în minutul 39 şi a relansat partida. Cu patru minute înainte de pauză, Iacob a adus-o pe Dunărea în avantaj. Meciul a fost viu disputat şi în repriza a doua. Pascu a restabilit egalitatea în minutul 61 însă trei minute mai târziu Răzvan Tudor a marcat golul de trei puncte pentru Dunărea Tichileşti. La fel de spectaculoasă, ca derulare, a fost şi partida de la Tudor Vladimirescu, însă acolo s-a impus cu 3-2 echipa vizitatoare, Voinţa Vişani. După primele 45 de minute, scorul a fost egal, 1-1. Iulian Petcu a deschis scorul pentru gazde în minutul 13, Dobrică a egalat trei minute mai târziu. În minutul 48, Andone a marcat pentru Voinţa Vişani dar, cu zece minute înainte de finalul partidei, Simion Sergiu a restabilit egalitatea. Oaspeţii au forţat desprinderea şi au reuşit-o în minutul 87, graţie golului înscis de Dobrică.

Costel Roşu a salvat-o pe Victoria Traian de la un egal ruşinos pe teren propriu în partida cu “lanterna roşie” a campionatului, Viitorul Însurăţei. La pauză, scorul a fost egal însă în minutul 74 Costel Roşu a marcat un gol spectaculos, a reuşit în felul acesta “dubla” şi a adus trei puncte mari echipei sale.

După 8 etape, lider, cu maximum de puncte, 21, se menţine Viitorul Ianca, locul al doilea este deţinut de Victoria Traian 19 puncte, iar al treilea de Viitorul Şuţeşti 13 puncte.