Viitorul Ianca a câştigat etapa judeţeană a Cupei României la fotbal

• vicecampioana Ligii a IV-a s-a impus cu 5-2 în finala cu Voinţa Vişani • Cosmin Necoară a fost MVP-ul partidei de la Tudor Vladimirescu • AJF Brăila le-a oferit câştigătorilor echipament de firmă, medalii, o cupă şi o diplomă • finalista a primit o diplomă şi o minge • festivitatea de premiere a fost oficiată de Laurenţiu Vărgatu, preşedintele AJF Brăila şi Constantin Vasile, primarul comunei Tudor Vladimirescu

Finala etapei judeţeane a Cupei României la fotbal a fost câştigată la scor, 5-2, de Viitorul Ianca, însă momentul psihologic al partidei de pe stadionul din Tudor Vladimirescu s-a derulat în minutele 55 şi 56 când, la scorul de 3-2 pentru Viitorul, Sorin Butiseacă, de la Voinţa Vişani a ratat două ocazii rarisime, în situaţie de unu la unu cu portarul Jalbă. Acest lucru a creat o stare de irascibilitate care s-a răsfrânt în mod negativ asupra formaţiei din Vişani. Din minutul 77, Voinţa a rămas în inferioritate numerică după ce “căpitanul” Aurel Nazâru a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu. Cu un jucător în plus, Viitorul Ianca a mai înscris de două ori şi a obţinut un succes categoric, dar mai puţin scontat raportat la modul în care s-au derulat lucrurile în teren.

Cosmin Necoară a realizat un hat trick şi a fost declarat MVP-ul finalei.

Viitorul Ianca a atacat încă din startul partidei, iar în mintul 3 a deschis scorul prin Vali Durbacă, după o centrare foarte bună a lui Necoară. Jocul s-a echilibrat, iar prima şansă de gol a echipei din Vişani a fost irosită în minutul 16 de Sorin Butiseacă. Patru minute mai târziu, Viitorul Ianca şi-a dublat avantajul, Cazan a centrat pe partea opusă a careului mare, iar Cosmin Necoară a şutat la colţul lung fără speranţe pentru portarul Toader. Putea fi 3-0 pentru cei din Ianca însă, în minutul 23, după o pasă a lui Burlacu, Daniel Cazan a trimis mingea pe lângă poartă. A urmat o perioadă foarte bună a echipei din Vişani şi, după o ratare a lui Alin Radu (min. 25), Voinţa a redus din diferenţă prin Pungă, care a transformat un penalty corect acordat de către arbitrul Tudorel Pârlog, minutul 29: 2-1 pentru Viitorul Ianca. Însă formaţia din Ianca a mai înscris o dată prin Necoară (min. 37), iar la pauză conducea cu 3-1.

Repriza a doua a început sub cele mai bune auspicii pentru Voinţa Vişani, aceasta a reuşit să obţină un al doilea penalty în minutul 51, când Smeu l-a faultat în careu pe Alin Radu, Marius Barbu a marcat şi partida se relansa.

În doar două minute, Voinţa Vişani putea trece în avantaj, însă în minutele 55 şi 56 Sorin Butiseacă a ratat două mari ocazii de gol.

La rândul ei, Viitorul Ianca se putea detaşa în câştigătoare încă din minutul 61 dar mingea şutată de Necoară din lovitură liberă a fost boxată în faţa porţii de Toader, Vali Durbacă a şutat plasat, însă portarul echipei din Vişani a reuşit să evite din nou golul. Echipa din Vişani a mai avut o şansă de a egala, pe contraatac, prin Dobrică dar mai rapid a fost portarul Jalbă, care a înlăturat pericolul.

Voinţa Vişani a rămas în inferioritate în minutul 77, lucru de care au profitat cei de la Viitorul care au mai înscris de două ori, prin Neoară (min. 85) şi Vali Durbacă (min. 87), iar formaţia din Ianca a câştigat pentru a doua oară consecutiv faza judeţeană a Cupei României.

La finalul jocului, AJF Brăila i-a premiat pe câştigători cu un rând de echipament de firmă, medalii, o diplomă şi o cupă, iar finalistei i-a oferit o diplomă şi o minge, festivitatea de premiere fiind oficiată de Laurenţiu Vărgatu, preşedintele AJF Brăila şi Constantin Vasile, primarul comunei Tudor Vladimirescu. Cosmin Necoară a fost declarat jucătorul finalei. Tudorel Pârlog a fost declarat cel mai bun arbitru din 2018, iar Cristi Ichim şi Andrei Ichim cei mai buni arbitri asistenţi. Cosmin Fuior a primit diploma pentru cel mai bun arbitru de perspectivă.

Viitorul Ianca: Jalbă - M. Ion, Zăgan, Smeu, A. Ciucaşu – Burlacu (min. 79: Ghiviciu), Postolea, Crăciun - Cazan (min. 89: M. Barbu), V. Durbacă (min. 90: V. Ciucaşu), Necoară.

Voinţa Vişani: Toader – Negoiţă (min. 65: Dinu), Cazacu, Nazâru, Bulancea – Pungă, M. Barbu, Grecu, A. Radu – S. Butiseacă, Dobrică (min. 89: Sava).