Viitorul Ianca a câştigat Cupa României, faza judeţeană

• liderul Ligii a IV-a a dispus cu 2-0 de revelaţia actualului sezon competiţional, AFC Urleasca

Ultimul act al Cupei României a atras mulţi spectatori în tribuna stadionului din Însurăţei, însă spectacolul din teren nu a fost cel aşteptat.

Pe ansamblu, în primele 25 de minute, Viitoriul Ianca a dominat teritorial, dar a fost o dominare sterilă. Abia în minutul 29 echipa din Ianca ar fi putut modifica tabela. Viitorul a beneficiat de o lovitură liberă din marginea careului advers, Necoară a şutat cu efect, dar mingea a lovit transversala şi a căzut în faţa porţii de unde a fost degajată de Lupaşcu. Şase minute mai târziu, Pascu putea declanşa un contraatac, dar mingea i-a fost luată prin fault, centralul Ionuţ Vlad, care dealtfel a arbitrat bine, a lăsat jocul să continue, iar Viitorul Ianca a obţinut o lovitură liberă de la 22 de metri poziţie centrală. Dima şi-a asumat executarea acesteia, dar a trimis mingea în bara din dreapta a porţii apărate de Tudor.

În prelungirile primei reprize, Tudor a reuşit să scoată din vinclu, mingea şutată de Andrei Crăciun. La ultima fază a primei părţi, AFC Urleasca putea da lovitura, pe contraatac, mingea a ajuns la Adrian Spătaru, care, singur cu Jalbă, a şutat-o pe lângă colţul lung.

La nouă minute de la reluare, Viitorul Ianca a deschis scorul prin Necoară, din lovitură liberă de la 22 de metri, cu largul concurs al portarului Tudor. Matei (min. 68) putea dubla avantajul echipei sale dar a fost blocat în momentul şutului de Lupaşcu. Meciul a continuat într-un ritm de vacanţă, dar cu toate acestea echipa din Urleasca putea egala, tot după o fază fixă, când Liviu Boariu (min. 82) a şutat înşelător, dar Jalbă a fost la post. La faza imediat următoare apăratea celor din Urleasca a cedat pentru a doua oară, Ionuţ Matei a marcat, iar Viitorul Ianca s-a impus cu 2-0.

AFC Urleasca: Tudor – L. Boariu, Lupaşcu, A. Coman, Dumitrana – Gagu, Costache – S. Crăciun, Pascu, Văsii – Spătaru. În repriza a doua au mai intrat Surdeanu, Jugănaru, Vrânceanu şi Pârliţeanu.

Viitorul Ianca: Jalbă - Bardaş, Ioniţă, Stănciulescu, Cireaşă - Dima, Olenic, A. Crăciun, Necoară - Ndigwe, Matei.