Viitorul Ianca – Viitorul Șuțești, 5-0

• cu o “dublă”, Dragoș Mucuță a fost jucătorul meciului

Deși a avut absențe notabile, Viitorul Ianca a realizat cel mai bun joc din acest sezon și s-a impus cu 5-0, în derby-ul județului Brăila, în partida cu nou promovata Viitorul Șuțești, într-o partidă contând pentru etapa a 8-a a Ligii a III-a. Cu mici excepții, partida a fost la discreția jucătorilor pregătiți de Viorel Tănase și Adrian Baldovin.

Vitorul Ianca a deschis scorul în minutul 4, după un gol frumos, înscris cu capul, de Rareș Băluță, după o centrare perfectă a lui Șoptică.

Mucuță putea dubla avantajul gazdelor dar mingea șutată de el din interiorul careului a trecut pe lângă poartă.

Aflat într-o zi foarte bună, Dragoș Mucuță și-a luat revanșa în minutul 22 când, după ce a primit mingea de la Coteț, a trecut de Silviu Robu și a trimis mingea în plasă, la colțul scurt, pentru 2-0.

Scorul s-a majorat la 3-0 în favoarea echipei din Ianca în minutul 27, după o centrare a lui Șoptică și un șut, din 4-5 metri, al lui Catrina.

În penultimul minut de joc al primei reprize, Viitorul Ianca a beneficiat de un corner, Băluță a centrat în fața porții iar Dragoș Mucuță a realizat “dubla”, iar formația gazdă conducea cu 4-0 la pauză.

Viitorul Ianca a mai înscris o dată în minutul 63, prin Andrei și s-a impus în final cu 5-0.

Viitorul Ianca: Poiană (min. 78: Ochiană) – Coteț, Popa, Moroianu, DănilăȘoptică, D. Andrei (min. 66: Păvălache), N. Ioniță, Catrina (min. 78: Neagu) - Băluță (min. 74: Petrache), D. Mucuță (min. 66: Cheleș).

Viitorul Șuțești: Tudor – Tarozzi (min. 66: Nicolaie), Ioniță (min. 20: Custură), Căldăruș, S. Robu – Oniciu (min. 75: Cimpoieru), Chihaia, A. Crăciun, Tiutiu (min. 46: Anghelache), I. Huțu – Ghelase (min. 46: Scarlat).