Viitorul Ianca – Viitorul Șuțești, 0-1 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Viitorul Ianca – Viitorul Șuțești, 0-1

• în etapa a 9-a a turneului play-out • Dragoș Mucuță, gol de 3 puncte pentru echipa vizitatoare

Derby-ul echipelor din județul Brăila, Viitorul Ianca – Viitorul Șuțești, contând pentru etapa a 9-a a turneului play-out al Ligii a III-a, a fost câștigat de echipa vizitatoare grație unui gol spectaculos marcat de Dragoș Mucuță, în cel de-al treilea minut de prelungire al reprizei secunde.

Pe ansamblu, meciul a fost echilibrat, cu o primă repriză controlată de formația pregătită de Nicușor Baldovin și cu o parte a doua în care legea în teren a fost făcută de formația din Șuțești.

Mădălin Calu (min. 3) a ratat prima mare ocazie de gol, iar două minute mai târziu, Adrian Stoica a reluat mingea, cu capul pe lângă poarta apărată de G. Tudor. În minutul 12, M. Calu a ratat singur cu G. Tudor iar în minutul 16 a fost rândul lui Trandafir să fie blocat de poartarul oaspeților. În finalul primei reprize, fiecare echipă a irosit câte o mare șansă de gol, gazdele prin Naiman (min. 43), după o lovitură liberă executată de M. Calu, oaspeții prin Colniceanu, după o pasă a lui Dragoș Mucuță.

Viitorul Șuțești a început mai bine partea a doua a meciului și în minutul 56, după o centrare a lui Tarozzi, Dragoș Mucuță a șutat din întoarcere la colțul scurt însă, atent, portarul Ochiană a rezolvat problema. Echipa vizitatoare a beneficiat de o lovitură liberă, Mucuță a șutat pe spațiul porții dar Ochiană a fost la post.

Viitorul Ianca putea trece în avantaj în minutul 87, însă Cheleș nu s-a descurcat singur cu portarul oaspeților.

La faza imediat următoare, a fost rândul lui Mucuță să-și treacă în cont o nouă mare ratare. Golgheterul celor de la Voința Șuțești și-a respectat blazonul și, în cel de-al treilea minut de prelungire al reprizei secunde, a marcat golul de 3 puncte pentru echipa vizitatoare.

Cu această victorie Viitorul Șuțești a contabilizat 18 puncte și a urcat pe locul al 5-lea în clasamentul turneului play-out al Seriei a II-a a Ligii a III-a. Însă formația din Șuțești este deja retrogradată.

Viitorul Ianca se menține pe locul al 3-lea și are obiectivul realizat, menținerea în Liga a III-a.

Viitorul Ianca: Ochiană – Manolache (min. 55: M. Tudor), Defta, Moroianu, Brăilă (min. 77: Păvălache) – Naiman (min. 55: M. Coman), F. Dima, Neicu, Trandafir (min. 91: Nistor) – M. Calu, A. Stoica (min. 46: Cheleș)

Viitorul Șuțești: G. Tudor – L. Coteț, Căldăruș, Postolea (min. 46: Custură), Drăguț – Gherghișan (min. 75: M. Dima), Chihaia (min. 46: Tiutiu), Irimia, Colniceanu, Tarozzi – D. Mucuță.