Viitorul Ianca – Metalul Buzău, 1-0

• Moroianu a calificat Viitorul Ianca în play-off-ul Cupei României

Viitorul Ianca s-a impus cu 1-0 în partida cu Metalul Buzău, din etapa a 3-a a Cupei României, și și-a asigurat participarea în play-off-ul aceste competiții.

Echipa pregătită de Viorel Tănase și Tudorel Pelin putea deschide scorul în minutul 8, însă portarul buzoienilor a fost salvat de bară, la șutul lui Cheleș. Echipa gazdă a mizat pe cartea contraatacului și în minutul 11 a mai irosit o șansă de a marca. Șoptică a primit mingea de la Cheleș, a șutat plasat, însă portarul a deviat mingea într-o zonă în care erau coechipierii lui. Cea de a treia șansă de gol a gazdelor s-a derulat în minutul 28, când Dima a centrat în fața porții, însă Tălmaciu a trimis mingea, cu capul, peste transversală.

Prima și unica șansă a oaspeților de a marca în prima repriză s-a derulat în minutul 32, când Arnăutu a șutat la poartă, însă Poianănu a avut niciun fel de emoții.

Metalul Buzău a irosit prima mare șansă de a deschide scorul în repriza a doua. Pelivan (min. 58) a șutat la colțul scurt, Poiană a respins mingea în lateral, aceasta a ajuns tot la același jucător care și-a mai încercat o dată șansa dar și de data aceasta Poiană a fost la post.

Viitorul Ianca a deschis scorul în minutul 61, dintr-o fază fixă: Ciucureanu a centrat din corner iar Marius Moroianu a marcat cu un șut de la aproape 10 metri.

Metalul Buzău a dominat teritorial până la finalul partidei însă nu și-a creat nicio fază clară de gol iar partida s-a încheiat cu victoria la limită, dar meritată, a echipei din Ianca.

Viitorul Ianca: Poiană – Coteț (min. 79: D. Popa), Tălmaciu, Moroianu, CiochinăȘoptică, M. Dima (min. 90: N. Ioniță), Andrei (min. 93: Chivu), Neagu, Ciucureanu (min. 79: Băluță) – Cheleș (min. 83: Mucuță).