Viitorul Ianca – FC Bacău, 3-1

* partida amicală a avut loc în ultima zi a cantonamentului montan de la Târlungeni * adversara formației pregătite de Adrian Baldovin a fost echipa U19 a Academiei de Fotbal Bacău “Cristi Ciocoiu”

Viitorul Ianca a încheiat cantonamentul montan de la Târlungeni cu un amical în compania echipei U19 de la FC Bacău, formație aparținând Academiei de Fotbal Bacău “Cristi Ciocoiu”. Partida a avut loc sâmbăta trecută și s-a încheiat cu victoria cu 3-1 a echipei Viitorul Ianca.

Formația pregătită de Adrian Baldovin conducea deja cu 2-0 după numai 18 minute. Băluță a deschis scorul în minutul 6, cu un șut plasat, la colțul lung. În minutul 18, Ciucureanu a plecat într-o incursiune pe cont propriu și l-a învins pe portarul echipei din Bacău. Cu toate că în prima repriză s-a jucat la o singură poartă, cea a echipei FC Băcău, până la pauză tabela nu s-a mai modificat.

În repriza a doua, formația din Bacău a rulat tot lotul de jucători și, în minutul 72, a reușit să reducă din diferență, 2-1, după o gafă în lanț a jucătorilor de la Viitorul. În penultimul minut de joc, Șoptică, jucător venit în probe de la Oțelul Galați, a marcat și Viitorul Ianca s-a impus cu 3-1.

“Nu m-a interesat în mod special rezultatul, ci modul în care jucătorii noștri au abordat acest amical. În repriza întâi s-a jucat doar la poarta echipei din Bacău și am ratat foarte multe ocazii. Ne-a lipsit ultima execuție. Dar pe ansamblu sunt mulțumit de modul în care am abordat acest amical. Toți au răspuns conform așteptărilor, cu toate că oboseala acumulată după antrenamentele grele din cantonament le-a afectat luciditatea în anumite momente”, ne-a declarat antrenorul Adrian Baldovin.

Echipa are liber până marți, când se vor relua antrenamentele la baza sportivă de la Plopu.

Viitorul Ianca a programat deja trei partide amicale. Pe 4 august Viitorul va juca la Plopu cu Înainte Modelu, pe 7 se va deplasa la Recolta Gheorghe Doja iar pe 10 o va întâlni, tot în deplasare, pe Dunărea Călărași.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Popa, Moroianu, Cazacu – Postolea, Chivu, Ciucureanu – Petrache, M. Dima, Băluță. Îu mai evoluat: Stroe, Ciochină, Comșa, Cozman, Șoptică, Chihaia.