Viitorul Ianca a ținut în “șah” liderul Oțelul Galați

* echipa din Ianca a condus cu 1-0 din minutul 67 * Oțelul a egalat, 1-1, cinci minute mai târziu

După semieșecul cu Dinamo Bacău, Viitorul Ianca a demonstrat că poate juca de la egal la egal cu primele clasate din Seria a II-a, de data aceasta fiind vorba chiar de liderul Oțelul Galați. Viitorul a jucat, din minutul 81, cu un jucător mai puțin, Cosmin Necoară fiind eliminat după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben. Însă este de neînțeles faptul că la acest derby federația l-a delegat pe unul dintre cei mai slabi arbitri din fotbalul românesc, Valentin Porumbel.

Prima repriză a fost controlată autoritar de echipa gălățeană. Oțelul a irosit mai multe ocazii mari de a înscrie prin Jardan (min. 3, 5). Popa a fost la un pas de autogol în minutul 8, Nica a trimis mingea în bară în minutul 11. Oțelul mai putea deschide scorul și în minutul 20, dar mingea șutată de Cireș a fost degajată de pe linia porții de către Dima.

După o repriză cu multe ocazii de partea oaspeților, una în care Viitorul s-a apărat pe mai multe linii, dar nu a contat în atac, la pauză scorul a fost egal, 0-0. Partida s-a desfășurat în aceeași notă de dominare a echipei gălățene și în primele minute ale reprizei secunde, o perioadă în care Cisotti a irosit o uriașă șansă de a marca, din 6 metri.

În minutul 67, Viitorul Ianca a reușit să deschidă scorul după o fază fixă. Necoară a centrat din corner, Dan Popa a urmărit mingea și, de la 14 metri, a trimis-o în plasa porții adverse. După doar cinci minute, Oțelul a reușit să restabilească egalitatea prin Cricimar, min 72: 1-1.

Finalul meciului a fost incandescent. Oțelul a forțat victoria și o putea obține în minutul 94 când, de la marginea careului mic, Cricimar a trimis mingea cu capul spre poartă, dar Stroe a deviat mingea în transversală. Cu Necoară eliminat din minutul 81, Viitorul Ianca a reușit totuși să obțină un egal, 1-1, în fața liderului Oțelul Galați.

Viitorul Ianca: Stroe – Coteț, Necoară, Dima, Bădilaș, Popa - Irimia, Băluță (min. 91: Cristea), A. Crăciun – A. Radu (min. 83: Postolea),  Sava (min. 77: M. Coman).