Viitorul Ianca și-a luat revanșa cu Aerostar, după victoria cu 2-1

* Marius Dima și Laurențiu Iorga au marcat golurile echipei gazdă

Viitorul Ianca și-a luat revanșa în fața Aerostarului, după victoria cu 2-1, un succes meritat de formația pregătită de Victor Olenic.

Meciul a fost echilibrat pe ansamblu, iar fazele periculoase de poartă s-au derulat în repriza a doua. Singura acțiune demnă de consemnat din prima repriză a aparținut echipei gazdă și s-a derulat în minutul 41. Atunci Dima a șutat violent de la marginea careului, portarul a boxat mingea în față, dar aceasta a fost apoi deviată în corner de un apărător.

Aerostar a ratat deschiderea scorului în minutul 53, când Tofan a șutat de la 14 metri, dar mingea a lovit bara și a revenit în fața porții la Zaharia, care a șutat din nou la poartă dar mingea l-a lovit în spate pe Postolea și a ieșit în corner. Formația din Bacău a mai irosit o șansă de gol în minutul 65, prin Gavrilă, care a șutat pe lângă poartă dintr-o poziție foarte bună.

Viitorul Ianca a preluat inițiativa și, în minutul 68, a deschis scorul. Alin Radu a centrat în careul oaspeților până la Dima care, din 4 metri, a trimis mingea în poarta echipei vizitatoare.

Bucuria golului a durat doar un minut pentru că la faza imediat următoare Gavrilă a restabilit egalitatea.

Echipa pregătită de Victor Olenic a crezut în șansa sa și, în minutul 73, a trecut din nou în avantaj. Laurențiu Iorga a primit o pasă de la Marius Coman și a trimis mingea peste portarul Iulian Dinu iar Viitorul conducea cu 2-1. Acesta a fost dealtfel și rezultatul final.

Viitorul Ianca: A. Mihai – Coteț, Popa, Necoară (min. 28: Băluță), Bădilaș – A. Radu, Dima, Irimia, Postolea – L. Iorga (min. 85: Gorgovan), M. Coman (min. 85: Cristea).