Viitorul Ianca şi Voinţa Vişani dispută finala Cupei României, faza judeţeană

• Mădălin Stoican, juniorul de 16 ani şi jumătate, a fost jucătorul meciului de la Cazasu • conform zvonurilor, Voinţa Vişani a câştigat lejer în faţa celor de la CS Făurei care şi-au menajat titularii • finala Cupei va avea loc pe 16 iunie, la Tudor Vladimirescu

Miercuri s-au stabilit finalistele Cupei României, faza judeţeană, iar pentru trofeul pus în joc de AJF Brăila la această ediţie, pe 16 iunie, se vor “duela” Viitorul Ianca şi Voinţa Vişani.

Viitorul Ianca s-a impus cu 4-1 la ACSC Cazasu, însă scorul nu reflectă realitatea din teren: meciul, derulat pe o suprafaţă impecabilă de joc, a fost echilibrat, cu ocazii de o parte şi de alta, numai că formaţia vizitatoare a fructificat toate şansele de gol în timp ce gazdele s-au jucat cu ocaziile şi au gafat inadmisibil în faza de apărare. Înainte de startul partidei, una condusă la centru foarte bine de Marius Marchidanu, gazdele au făcut un mic spectacol, unul colorat de cele opt fumigene de la tribună.

La prima acţiune de poartă, cea din minutul 1, Viitorul Ianca a deschis scorul prin Colniceanu, care a şutat sub transversală din interiorul careului, după o acţiune frumoasă a altui junior, Mădălin Stoican. ACSC Cazasu putea restabili egalitatea în minutul 10 când Neguţu Cazan a centrat în faţa porţii, însă Matei a ratat din 3-4 metri. Şase minute mai târziu, la capătul unui contraatac, Barbu a profitat de gafa făcută de adversrul direct şi a trimis mingea în poarta goală, iar Viitorul s-a desprins la 2-0. A urmat 20 de minute în care formaţia gazdă şi-a obligat adversara să se apere în propria jumătate de teren, perioadă în care Matei a irosit două mari ocazii de a reduce din diferenţă. În minutul 29, Toader a centrat în careul advers, Matei a trimis mingea plasat, dar Jalbă a fost la post, iar în minutul 40 atacantul gazdelor a trimis mingea din lovitură liberă razant cu transversala porţii oaspeţilor. Pe fondul dominării echipei gazdă oaspeţii au declanşat un contraatac, mingea a ajuns la Mădălin Stoican care a profitat de indecizia lui Licitonschi şi a înscris al treilea gol pentru Viitorul Ianca, iar partida era jucată.

În repriza a doua ASC Cazasu a alergat după gol, însă cei care au înscris au fost tot oaspeţii prin Stoican, astfel că echipa antrenată de Viorel Ciucaşu conducea cu 4-0 în minutul 68. Finalul a aparţinut gazdelor, echipa din Cazasu a dominat teritorial, dar nu a reuşit să înscrie decât o singură dată, în minutul 75 prin Luchian, în timp ce Matei şi Gologan şi-au trecut numele doar pe lista ratărilor. Viitorul Ianca a câştigat cu 4-1 şi rămâne în cursă pentru câştigarea ambelor competiţii, campionatul şi cupa.

Conform zvonurilor care au circulat în această săptămână Voinţa Vişani a câştigat fără drept de apel, cu 6-3, după ce la pauză a condus cu 5-2, partida cu CS Făurei. În minutul 5 Huţu a marcat în propria poartă, iar Voinţa Vişani a deschis scorul. Patru minute mai târziu, Dobrică a dublat avantajul gazdelor, însă CS Făurei a redus din diferenţă în minutul 11, prin Baicu, şi partida părea că se va relansa. Numai că până la pauză Voinţa Vişani a mai înscris de trei ori prin Pungă (min. 20, 43) şi Sorin Butisească (min. 35), în timp ce oaspeţii au marcat încă o dată prin Zainea, în minutul 38. La pauză Voinţa Vişani conducea cu un neverosimil 5-2. În partea a doua Huţu a înscris în poarta gazdelor şi şi-a recuperat greşeala, însă fără fraţii Bănel şi Stelian Nicoliţă, CS Făurei a fost o victimă sigură. Voinţa Vişani a mai marcat un gol în minutul 80 prin Perian şi s-a calificat în finala de pe 16 iunie.

Acum urmează duelul din campionat, iar CS Făurei este obligată să câştige sâmbătă meciul cu echipa din Vişani, partidă în care la gazde în primul unsprezece vor reveni titularii.