Viitorul Ianca, învinsă cu 3-1, într-un amical, de Oțelul Galați

* la pauză a fost 1-0 pentru gălățeni * Cosmin Necoară a înscris pentru formația din Ianca

Sâmbăta trecută, de la ora 18.00, în ultima zi a cantonamentului montan de la Târlungeni, Viitorul Ianca a disputat un amical cu Oțelul Galați. Și după o săptămână de pregătire fizică intensă jucătorii pregătiți de Victor Olenic nu au avut o evoluție la înălțimea adversarei.

Echipa din Ianca a avut și ghinion pentru că primul gol al gălățenilor a venit după o greșeală a portarului Mitrea care a alunecat și din cădere i-a trimis mingea lui Jardan care a deschis scorul. Meciul a continuat în aceeași notă de dominare a formției antrenate de Dorinel Munteanu dar până la pauză nu s-a mai înscris niciun gol.

Jardan a fost coautor la cel de-al doilea gol al Oțelului, pe care l-a marcat în minutul 64 Cîrjan.

Formația din Ianca a reușit să reducă din diferență în minutul 73 prin Cosmin Necoară, care a marcat direct din lovitură liberă.

Cu trei minute înainte de finalul amicalului, Tănasă a reușit să marcheze un gol spectaculos, iar Oțelul Galați s-a impus cu 3-1.

Viitorul Ianca: Mitrea - Sava, Preda, Necoară, Bădilaș - Coteț, Dima, A. Crăciun, L. Iorga - Băluță, M. Coman. Au mai evoluat A. Mihai, R. Cristea, Ndigwe, Băcanu, Cazacu, Popa, Gorgovan.

Oțelul Galați: Uțiu – Farcaș, Sîrghi, Cojocaru, V. Niculae – Vaștag, Jardan – Demian, Badea, Nica – Cîrjan. Au mai jucat Ursu, Rus, Mereuță, Angheluță, Cireș, Dobre, Nedelea, Tănasă.