Viitorul Ianca, învinsă cu 2-1 de Înainte Modelu

* arbitrii au ieșit din nou în evidență și au stabilit scorul final al amicalului * Viitorul a deschis scorul prin Ciucureanu * pentru echipa din Modelu au marcat Istrati și Dragoș Mucuță

Viitorul Ianca a pierdut cu 2-1 amicalul susținut la Plopu cu Înainte Modelu, însă, raportat la ceea ce s-a întâmplat în teren, jocul de verificare trebuia să se încheie la egalitate. Pentru că primul gol al echipei vizitatoare, cel în urma căruia s-a restabilit egalitatea, s-a marcat dintr-o poziție de ofsaid. De altfel, asistentul de pe acea parte a ridicat fanionul, a strigat la arbitrul de centru, Cosmin Fuior, însă acesta a trecut peste decizia asistentului și a lăsat faza să curgă iar Înainte Modelu a egalat. Dar chiar și în aceste condiții, Viitorul Ianca ar fi meritat un penalty în repriza a doua, atunci când portarul celor de la Modelu l-a faultat în careu pe Marius Coman, însă atacantul gazdelor s-a ales cu un cartonaș galben.

Trecând peste aceste aspecte legate de arbitraj, care și de această dată au ieșit în evidență pentru că au stabilit scorul final al amicalului, jocul pe ansamblu nu a fost unul de luptă. Viitorul Ianca a deschis repede scorul, în minutul 3, după un contraatac rapid finalizat de Costin Ciucureanu. În minutul 22, Moroianu putea dubla avantajul gazdelor însă portarul celor de la Modelu a respins mingea în corner. Ciucureanu a centrat de la colțul terenului iar mingea a lovit bara porții oaspeților. Înainte Modelu a egalat la șuturi în bară, în minutul 24, când mingea lobată de Liviu Gheorghe a lovit transversala. După o fază controversată, în care doar centralul a văzut că mingea a venit de la un adversar, ceea ce este total eronat, Istrati a restabilit egalitatea. În minutul 36, Marius Coman a șutat pe lângă portarul ieșit în întâmpinare, dar și pe lângă poartă.

La ultima fază a primei reprize, doi jucători brăileni, Liviu Gheorghe și Dragoș Mucuță, au colaborat perfect, iar cel de-al doilea a marcat un gol spectaculos. De altfel, ambii jucători au ieșit în evidență la acest amical.

În repriza a doua, fiecare echipă a introdus restul jucătorilor aflați pe raportul de arbitraj, iar fazele de poartă au fost rare. Portarul celor de la Modelu a avut intervenții foarte bune la șuturile lui Ciucureanu în minutele 49 și 51, Coteț a irosit de asemenea o mare ocazie în minutul 83. Iar Viitorul Ianca a pierdut amicalul cu 2-1.

“Am început cu o echipă apropiată de cea pe care ne vom baza în prima lună. Jucătorii încă se resimt după solictările la care au fost supuși în cantonamentul montan. Comșa este un câștig cert, s-au mișcat bine Cozman și Ciochină, suntem pe un drum bun spun eu, dar mai avem multe de pus la punct până la startul campionatului”, ne-a declarat antrenorul Adrian Baldovin.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Moroianu, Comșa, Păvălache – Postolea, Chivu, Petrache – Ciochină, M. Coman, Ciucureanu.

În minutul 46 au intrat Chihaia, Cozman, Șoptică, iar cu 20 de minute înainte de finalul amicalului au fost introduși în teren Stroe, Dima, Cazacu, Băluță, Popa, Coteț.