Viitorul Ianca, învinsă cu 1-0, la Plopu, de CSM Rm. Sărat

* un meci în care echipa gazdă s-a chinuit să înscrie, însă nu a avut oameni de gol

Viitorul Ianca a făcut un meci slab în fața liderului Seriei a II-a, CSM Rm. Sărat și a pierdut 0-1, însă raportat la numărul ocaziilor avute de oaspeți în prima jumătate a partidei, scorul putea fi unul sever. Socol putea deschide scorul încă din primul minut al partidei, însă a fost deposedat in extremis, la marginea careului de 6 metri, de Comșa. Viitorul a ripostat în minutul 4, când, după un corner executat de Ciucureanu, Moroianu a reluat mingea, cu capul, peste transversală. La faza imediat următoare, Socol a șutat din 6 metri, la colțul scurt dar Mihai a fost la post. CSM Rm. Sărat a avut o mare șansă de a marca în minutul 19, dar mingea șutată de la 8 metri de Matei a fost deviată în transversală de portarul echipei gazdă.

Liderul grupei a deschis scorul în minutul 19, prin Matei Constantinescu. Acesta l-a driblat și pe portarul Mihai ieșit inoportun la marginea careului de 16 metri și a trimis mingea în poarta goală.

Ciucureanu (min. 31), din lovitură liberă, și-a încercat șansa de la distanță, însă a șutat slab, pe direcția portarului Toader. Viitorul Ianca a reușit să înscrie la ultima fază a primei reprize prin Coteț, însă golul nu a fost validat pentru că jucătorul echipei gazdă se afla în ofsaid.

Repriza a doua a fost una plictisitoare. Viitorul a avut o posesie a mingei superioară, însă CSM Rm. Sărat s-a apărat exact, astfel că fazele de gol au lipsit, astfel că formația din Rm. Sărat s-a impus cu 1-0.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Moroianu (min. 32: Postolea), Comșa, Păvălache – Petrache, Chivu, D. Popa, Ciucureanu (min. 32: Coteț) – Băluță (min. 60: M. Coman), Dima (min. 79: Șoptică)