Fotbal: Liga a III-a

Viitorul Ianca întâlnește în deplasare liderul, CSM Râmnicu Sărat

• partida contând pentru etapa a 13-a începe la ora 14.00 • sâmbătă, pe Municipal, de la aceeași oră, Dacia Unicea joacă cu Voința Limpeziș

Astăzi, de la ora 14.00, în cadrul etapei a 13-a a Ligii a III-a, Viitorul Ianca, locul al 7-lea, cu 12 puncte, va evolua în deplasare la CSM Râmnicu Sărat, formație care, cu 29 de puncte, este lider în Seria a II-a. La fel ca și în partida tur, echipa pregătită de Adrian Baldovin întâlnește prima clasată. În tur, la Plopu, CSM-ul s-a impus cu 1-0, dar atunci Viitorul Ianca nu a avut la dispoziție șase titulari. Datele problemei se schimbă înaintea acestei runde. Echipa din Ianca a avut prestații foarte bune în acest sezon competițional în partidele susținute în deplasare, iar Adrian Baldovin așteaptă din nou un joc bun din partea elevilor săi.

Viitorul Ianca are de data aceasta o deplasare dificilă, dar jucătorii Viitorului sunt deciși să obțină un rezultat pozitiv.

În meciul tur, disputat în septembrie la Plopu, liderul Seriei a II-a de la acea vreme, CSM Râmnicu Sărat, a marcat golul vitoriei în minutul 19, prin Matei Constantinescu. Acesta l-a driblat și pe portarul Mihai ieșit inoportun la marginea careului de 16 metri și a trimis mingea în poarta goală.

Sâmbătă, tot de la ora 14.00, pe Municipal, Dacia Unirea, locul al 10-lea după 12 etape, cu un singur punct, o întâlnește pe o vecină de clasament, Voința Limpeziș, care, cu 4 puncte, ocupă poziția a 9-a.

Lotul echipei brăilene nu a suferit modificări față de partida tur, ci doar s-a omogenizat, are o altă abordare a jocului, una mult mai consistentă.

Antrenorul Marian Samuilă a pregătit cu o mare atenție acest meci, iar obiectivul tuturor celor implicați la clubul Dacia Unirea, îl reprezintăștigarea partidei.

“Am pregătit atent acest joc, îl vom aborda la victorie”, ne-a declarat antrenorul Marian Samuilă.

În tur, Voința Limpeziș s-a impus cu 4-0, pe teren propriu. Alexandru Stan a deschis scorul în minutul 14, iar Costea a marcat pentru 2-0 în minutul 19. Echipa gazdă de atunci a dus scorul la 3-0 după reușita lui Costea (min. 67), iar Călin a stabilis scorul final, 4-0, pentru Voința în minutul 82.