Viitorul Ianca, înfrângere la scor, 4-1, la Râmnicu Sărat

• la șuturi în bară a fost 1-1 • după acest eșec, formația din Ianca a coborât pe locul al 8-lea • învinsă cu 2-0 pe teren propriu de Voința Limpeziș, Viitorul Șuțești se află pe locul al 10-lea

Viitorul Ianca a înregistrat cea de-a patra înfrângere din acest tur de campionat, 4-1, în deplasare la CSM Râmnicu Sărat și, cu 7 puncte acumulate în tot atâtea etape, se află pe locul al 8-lea în clasamentul Seriei a II-a a Ligii a III-a, fiind urmată doar de nou promovatele Hamangia Baia cu 6 puncte, respectiv Viitorul Șuțești, 3 puncte.

În deplasarea de la Râmnicu Sărat, formația pregătită de Viorel Tănase și Tudorel Pelin a avut parte și de un arbitraj părtinitor gazdelor care au primit două penalty-uri. Mai mult, din minutul 6, echipa din Ianca a evoluat în inferioritate numerică, Tălmaciu fiind eliminat pentru un fault, considerat de arbitrul de centru ca fiind în calitate de ultim apărător.

Ghinionul a urmărit-o pe Viitorul în continuare, pentru că în minutul 18 formația din Ianca putea deschide scorul, însă bara l-a salvat pe portarul Șerban la șutul lui Șoptică. Ioniță și-a încercat șansa de la distanță în minutul 28 dar mingea a ocolit poarta gazdelor.

CSM Râmnicu Sărat a primit un penalty în minutul 35, iar Constantinescu a marcat și a adus echipa gazdă în avantaj, min. 36: 1-0 pentru CSM Râmnicu Sărat. Două minute mai târziu, arbitrul de centru a arătat din nou punctul cu var, după un duel în careul oaspeților între fundașul central al Viitorului, Marius Moroianu, și atacantul Constantinescu. Cazan a înscris din penalty și a dublat avantajul formației gazdă. Scorul la pauză a fost 3-0 pentru CSM Râmnicu Sărat, pentru că în primul minut de prelungire al primei reprize a înscris și Florin Alexandru.

Năstase (min. 55) a trimis primul șut pe poartă în repriza a doua dar Poiană a fost la post.

Formația din Ianca a reușit să reducă din diferență în minutul 61, prin Moroianu care a trimis mingea în plasă, după un șut al lui Ioniță și o deviere greșită a portarului Șerban.

Faza s-a repetat în minutul 69 însă în careul oaspeților. Cazan a șutat la poartă, Poiană a respins mingea în față iar Meteciuc, de la marginea careului mic, a trimis mingea, cu capul, în plasa porții lui Poiană și a stabilit scorul final al partidei, 4-1, pentru CSM Râmnicu Sărat.

CSM-ul a egalat situația la șuturi în bară, în minutul 81, după șutul lui Roman.

Viitorul Ianca: Poiană – Coteț, Moroianu, Tălmaciu, Ciochină (min. 46: Dănilă) - Ioniță (min. 84: Păvălache), D. Andrei (min. 8: D. Popa), Șoptică (min. 75: Neagu), Chivu, Catrina – Cheleș (min. 46: Petrache).

Viitorul Șuțești a revenit pe ultimul loc în Seria a II-a a Ligii a III-a, după ce a pierdut cu 2-0, meciul de pe teren propriu cu Voința Limpeziș.