Viitorul Ianca a încheiat turul cu o înfrângere

• formația pregătită de Adrian Baldovin a pierdut pe teren propriu, 1-2, partida cu liderul Metalul Buzău

Viitorul Ianca a pierdut 1-2, pe teren propriu, în ultima etapă a turului Ligii a III-a, partida cu liderul Seriei a II-a, Metalul Buzău, după ce la pauză scorul a fost egal, 1-1.

Echipa pregătită de Vali Stan a deschis scorul în minutul 10, prin Onțel. Jocul s-a echilibrat, Viitorul a fost mai activă în atac și în minutul 26 a restabilit egalitatea. După o acțiune personală pe banda stângă, Ciucureanu a centrat în careu iar Băluță a trimis mingea, cu capul, în vinclul porții apărate de Dinu. Echipa pregătită de Adrian Baldovin putea să treacă în avantaj în minutul 37, când Iordache a centrat în careul advers, dar Marius Coman nu a putut ajunge la minge. Viitorul Ianca și-a mai creat o ocazie de gol cu trei minute înainte de finalul primei reprize, când Păvălache a șutat plasat, dar Dinu a reușit să rețină mingea în doi timpi. Echipa gazdă a înscris la ultima fază a primei reprize prin Marius Dima, însă golul nu a fost validat pentru că atacantul echipei gazdă se afla în poziție de ofsaid.

Metalul Buzău a început mai bine partea a doua a disputei de la Plopu

și, în minutul 57, a trecut în avantaj. După o degajare a portarului Dinu, mingea a ajuns la fostul jucător al Daciei Unirea, Cocîrlă, care a șutat în plasa porții apărate de Mihai, iar Metalul conducea cu 2-1.

Trei minute mai târziu, Marius Coman i-a pasat lui Coteț, care a șutat de la marginea careului mare, însă Dinu a fost la post. Petrache (min. 62) a șutat peste transversală, iar un minut mai târziu Băluță a trimis mingea pe lângă poartă, dintr-o poziție foarte bună.

Viitorul Ianca a atacat cu întreg efectivul dar nu a reușit să restabilească egalitatea, cu toate că ar fi meritat acest lucru. Echipa gazdă a încheiat partida în inferioritate numerică, deoarece, în cel de-al treilea minut de prelungire al părții secunde, Marius Dima a primit al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu.

Viitorul Ianca a încheiat turul pe locul al 7-lea, urmând ca sâmbătă, 29 octombrie, în prima etapă a returului, să joace pe teren propriu cu Dinamo Bacău.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache (min. 54: Postolea, min. 92: Ciochină), Popa, Comșa, Coteț – Chivu (min. 54: Petrache), Dima, Ciucureanu, Păvălache – Băluță (min. 92: Cheleș), M. Coman (min. 88: Șoptică).