Viitorul Ianca a încheiat perioada precompetițională

* în ultimul amical, echipa din Ianca a pierdut cu 2-1 pe terenul celor de la Înainte Modelu * Ciucureanu a deschis scorul la Modelu * echipa gazdă a profitat de schimbările făcute de oaspeți și a întors rezultatul în ultimele 10 minute

Prima echipă din județul Brăila care va reintra în febra meciurilor oficiale, Viitorul Ianca, a susținut sâmbăta trecută ultimul amical din perioada precompetițională. Formația pregătită de Victor Olenic a fost învinsă în deplasare, de Înainte Modelu, cu 2-1, însă înfrângerea a venit pe fondul schimbărilor de jucători din repriza a doua.

Prima repriză a fost săracă în acțiuni de poartă.

La zece minute de la reluare, Ciucureanu a adus-o pe Viitorul în avantaj, 1-0. Echipa din Ianca putea să-și dubleze avantajul în mai multe rânduri, însă Marius Coman a ratat din șase metri, Dan Popa a întârziat momentul șutului dintr-o poziție favorabilă și, în loc de 2-0 sau chiar 3-0 pentru Viitorul, în minutul 80, formația gazdă a egalat, 1-1. Cu patru minute înainte de finalul amicalului, Înainte Modelu a profitat de o breșă în apărarea oaspeților și a înscris golul victoriei.

“A fost un joc mulțumitor. Cât timp am jucat cu un unsprezece, să zicem, aproape de cel pe care ne vom baza în campionat, lucrurile au mers bine. Puteam să ne desprindem la 2-0 sau chiar 3-0, nu am făcut-o și pe final am pierdut. Consider însă că a fost un antrenament reușit. În prima etapă de la reluarea campionatului Ligii a III-a vom întâlni, în deplasare, o echipă superioară, cu cel puțin o clasă, față de Modelu, pe CSM Rm. Sărat”, ne-a declarat Cosmin Necoară, directorul sportiv al Viitorului Ianca.

Viitorul Ianca a început cu Sandu – Iordache, Preda, Stănciulescu, Coteț – Băluță, Dima, A. Radu, Ciucureanu, A. Crăciun – Cristea. Au mai jucat Mihai, M. Coman, L. Iorga, Cazacu, Postolea, Chihaia, Popa.