Viitorul Ianca a încheiat cantonamentul de la Târlungeni

• în ultima zi, echipa din Ianca s-a impus cu 4-0 în amicalul cu ACS Ciucaș Târlungeni  • Dragoș Cheleș, cu un hat trick, și Chivu au marcat pentru Viitorul în repriza a doua

Viitorul Ianca a încheiat vinerea trecută cantonamentul montan de la Târlungeni iar antrenorul Viorel Tănase s-a declarat mulțumit de modul în care au răspuns jucătorii pe care îi pregătește.

“Sunt mulțumit de implicarea jucătorilor în acest cantonament în care am făcut acumulări în plan fizic, tehnico-tactic și, ceea ce este foarte important, nu am avut probleme cu accidentările”, a subliniat antrenorul Viorel Tănase.

În ultima zi a cantonamentului, Viitorul Ianca a susținut și primul amical al verii, meci câștigat cu 4-0 în fața celor de la ACS Ciucaș Târlungeni.

Viitorul Ianca a folosit în prima repriză următorul unsprezece: Vlăsie – Coteț, Tălmaciu, Moroianu, Ciochină - Neagu, Ciucureanu, Chivu – Cozman, Mucuță, Băluță.

Formația din Ianca și-a creat multe ocazii pe care însă Neagu, Ciucureanu sau Mucuță le-au irosit, astfel că după primele 45 de minute scorul era în continuare egal, 0-0.

Viorel Tănase a trimis o altă formulă de joc în repriza a doua: Mihai (Ocheană) -  Neagu (Coteț), Popa, Moroianu, Păvălache – Petrache, Chivu, Andrei, Șoptică - Gherghișan, Cheleș.

Dragoș Cheleș a realizat un hat trick, cel de-al patrulea gol al formației din Ianca fiind semnat de Chivu.

“Am făcut un joc bun în prima repriză, chiar dacă nu am avut ritmul dorit, evident pentru că la final de cantonament nu putem vorbi de luciditate în joc, ne-am creat patru mari ocazii. Mă bucură faptul că am ajuns de multe ori la finalizare în repriza a doua, am reușit un joc de posesie și am marcat de patru ori. A fost un test bun înaintea Cupei României. Vom întâlni Dacia Unirea pe Municipal, nu va fi o partidă ușoară deși adversara are jucători de nivelul junioratului, însă trebuie să demonstrăm că eșecul din ultima etapă a turneului play-out a fost un accident, un duș rece și săștigăm”, ne-a declarat antrenorul Viorel Tănase.