Viitorul Ianca a început anul competițional cu o înfrângere

• formația din Ianca a condus de două ori, dar a pierdut, 2-3, meciul cu CSM Râmnicu Sărat

Vinerea trecută, în etapa a 16-a a Ligii a III-a, prima din 2024, Viitorul Ianca, în noua sa formulă de joc, a pierdut 2-3, pe teren propriu meciul cu CSM Râmnicu Sărat. Jucătorii echipei gazdă au condus de două ori, cu 1-0 și 2-1, acesta din urmă fiind rezultatul la pauză.

După un început bun al oaspeților, Viitorul Ianca a beneficiat de o lovitură liberă în minutul 18 iar Păvălache a deschis scorul.

CSM Râmnicu Sărat a egalat în minutul 25, după reușita lui Mădălin Socol. Putea fi 2-1 pentru gazde în minutul 31, dar portarul echipei vizitatoare a reușit să scoată mingea de sub transversală, după un șut al lui Marius Coman.

Viitorul a trecut din nou în avantaj, 2-1, în minutul 40, după ce Marius Coman a fructificat o lovitură de la 11 metri.

Repriza a doua a fost controlată de echipa oaspete. Socol a egalat 2-2, în minutul 77, și tot el a transformat un penalty în minutul 85, iar CSM Râmnicu Sărat a plecat de la Plopu cu toate punctele.

După această înfrângere, Viitorul Ianca rămâne pe locul al 9-lea, cu doar 11 puncte după 16 etape.

Viitorul Ianca: Gabor – Tudor, Moroianu, Defta, Păvălache – Neicu, F. Dima, Stoica (min. 59: Cheleș), Trandafir (min. 86: I. Comșa), Naiman (min. 70: M. Oprea) – M. Coman.