Viitorul Cireșu se poate considera în Liga a III-a

• campioana Ligii a IV-a a județului Brăila a câștigat cu 4-0 partida tur cu Pescărușul Sarichioi • Stelian Nicoliță, Mario Chirpac, Ioan Șebănescu și Alexandru Cotigă au marcat golurile victoriei

Viitorul Cireșu se poate considera promovată în Liga a III-a după succesul cu 4-0 de la Făurei, din partida tur a barajului de promovare în eșalonul al treilea al fotbalului românesc, cu Pescărușul Sarichioi.

Cu doar două excepții din ultimele 6 minute ale meciului, jocul a avut sens unic, spre poarta apărată de Cătălin Cranță. Iar proporțiile scorului puteau fi mult mai mari, dacă Ioan Șebănescu ar fi marcat jumătate dintre ocaziile pe care le-a avut în acest meci.

Viitorul Cireșu a deschis scorul în minutul 2, prin Stelian Nicoliță, după o pasă a lui Alin Radu. Putea fi 2-0 în minutul 7, dar echipa gazdă a irosit o dublă șansă de gol prin Alin Radu și I. Șerbănescu. Acesta din urmă a ratat din nou în minutele 22 și 29 singur cu portarul oaspeților. Pe lista ratărilor în prima repriză și-a mai trecut numele și Mâță (min. 37). Cu un minut înainte de pauză, Mario Chirpac a șutat din 6 metri, unul dintre apărătorii oaspeților a degajat mingea, însă aceasta depășise linia porții, fapt sesizat de asistentul Marius Bărbulescu, astfel că după prima repriză Viitorul Cireșu conducea cu 2-0.

La 10 minute de la reluare, I. Șerbănescu a rămas din nou singur cu portarul Cătălin Cranță iar de data aceasta a marcat pentru 3-0. În minutul 68, Alexandru Cotigă a trimis mingea în plasă, după o lovitură liberă executată impecabil de Mocanu și a stabilit totodată și scorul final, 4-0, pentru Viitorul Cireșu.

În minutul 83, Marian Bravu a trimis mingea în transversală, după care a protestat la deciziile arbitrului și a văzut al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu.

Returul va avea loc duminică, 23 iunie, de la ora 17.30, pe terenul echipei Pescărușul Sarichioi.

Viitorul Cireșu: Constandache – Spînu, B. Dumitru (min. 85: I. Popa), Cotigă, Mocanu – I. Șerbănescu, Mîță, A. Radu (min. 78: M. Popa), Chirpac (min. 78: V. Ion) – S. Butiseacă, S. Nicoliță (min. 75: Zainea).