Liga a IV-a, turneul play-off

Viitorul Cireșu a realizat scorul etapei a 2-a, 10-1, la Daous Dava

• ghinionul a urmărit-o pe Sportul Chiscani și în această rundă • victorie la scor pentru Victoria Traian la Cazasu

Sportul Chiscani a trecut pentru a doua oară pe lângă un rezultat pozitiv cu toate că adversara sa din etapa a 2-a a turului turneului play-off, Viitorul Șuțești, este o echipă cu mulți jucători experimentați care au multe meciuri în Liga a III-a.

Meciul de la Chiscani a fost echilibrat și cu un număr egal de ocazii clare de gol. Viitorul Șuțești a deschis scorul în minutul 15, prin Ionuț Huțu, după o centrare perfectă a lui Alexandru Cotigă. Sportul Chiscani putea egala în minutul 24, când Silviu Crăciun a rămas singur cu portarul echipei adverse, George Tudor, însă atacantul gazdelor a șutat, de la 6 metri, în bara transversală. Pe final de repriză, echipa gazdă a mai irosit două șanse de gol. În minutul 37, Nicușor Streche a șutat de la 25 de metri dar portarul celor de la Șuțești a reținut mingea. În minutul 43, Sorin Sima a trimis o pasă între linii la Silviu Crăciun, acesta a șutat în stânga lui Tudor care și-a păstrat poarta intactă.

Repriza a doua a început tot cu o ocazie a oaspeților și l-a avut în prim plan pe Cotigă care, în minutul 63, a șutat de la 20 de metri, la rădăcina barei însă portrul echipei gazdă a parat mingea.

Următoarea fază interesantă s-a produs abia în minutul 85, când Chihaia i-a pasat lui Silviu Robu iar acesta a marcat cu un șut de la 16 metri și Viitorul Șuțești conducea cu 2-0.

În primul minut de prelungire al părții secunde, Sima a centrat de pe dreapta iar Stroe, de la 6 metri, cu poarta goală, a reluat mingea, cu capul, imprecis și a irosit șansa unui gol meritat de Sportul Chiscani.

În această etapă liderul, Viitorul Cireșu, a făcut instrucție cu Daous Dava Brăila, la Romanu unde s-a impus cu 10-1.

Viitorul a început foarte bine partida și, în minutul 2, a deschis scorul prin Pungă, iar după alte două minute Gabriel Niță a dublat avantajul liderului. A urmat o perioadă de ușoară relaxare a oaspeților care putea fi speculată de echipa gazdă, însă Simion a șutat imprecis în minutul 20. Mihai Popa putea mări avantajul echipei din Cireșu, în minutul 24, însă mingea șutată de acesta a fost scoasă de sub transversală de portarul echipei brăilene. Daous Dava a rămas însă la fel de periculoasă în atac și, în minutul 28, a redus din diferență după reușita lui Sergiu Simion. Însă din acest moment Viitorul Cireșu a preluat ostilitățile în teren și până la pauză a mai înscris de două ori, prin Stelian Nicoliță (min. 30) pentru 3-1 și Pungă (min. 35) pentru 4-1. În primele minute ale părții secunde, Daous Dava a beneficiat de o lovitură liberă, Bogdan Baciu a șutat plasat dar Mihăescu a evitat in extremis golul.

Liderul Ligii a IV-a a mai înscris de șase ori până la finalul meciului prin Niță (min. 56), Pungă (min. 58), Mihai Popa (min. 67), dintr-un penalty scos tot de el, Roșu (min. 76, 80), Spânu (min. 78) și s-a impus cu 10-1.

În cel de-al treilea meci al rundei, Victoria Traian a câștigat cu 8-0 în deplasare, la ACS Comunal Cazasu. Pentru formația din Traian au înscris: Ursu (min. 14), Bârlădeanu (min. 21), Mogoș (min. 32, 43), I. Șerbănescu (min. 54), Costel Roșu (min. 60), Avram (min. 67), S. Șerbănescu (min. 70).

Podiumul după etapa a 2-a: 1. Viitorul Cireșu 32 puncte (golaveraj 17-3), 2. Viitorul Șuțești 31 puncte (7-0), 3. Victoria Traian 30 puncte (14-1).