Viitorul Cireșu iernează în fotoliul de lider al Ligii a IV-a

• este singura formație din acest eșalon care nu a cunoscut gustul amar al înfrângerii • Victoria Traian și Viitorul Șuțești completează podiumul la final de sezon 2022

În weekend-ul recent încheiat s-au disputat meciurile din cadrul etapei a 15-a a Ligii a IV-a, ultima din acest an, iar la final de sezon 2022 lider este Viitorul Cireșu. Este singura formație din acest eșalon care nu a cunoscut gustul amar al înfrângeri.

Viitorul Cireșu a realizat scorul etapei, după ce s-a impus cu 8-2 în deplasare, la Dinamic Unirea. Lemnaru (min. 49) și I. Dima (min. 60) au înscris pentru echipa gazdă, Niță (min. 13, 56), M. Popa (min. 16, 27), Moldoveanu (min. 29, 85), S. Nicoliță (min. 48), Mocanu (min. 68) pentru oaspeți.

Victoria Traian a câștigat cu 4-1 meciul din deplasare cu AFC Urleasca. Goleanu (min. 28), Drăguț (min. 45), Dinu (min. 79, 82) au marcat pentru Victoria Traian, Văsii (min. 71) a înscris pentru echipa gazdă.

Viitorul Șuțești a trecut cu 7-1, pe teren propriu, de Daous Dava Brăila.

Vizireanu (min. 27), I. Huțu (min. 36, 66), Custură (min. 58), Colniceanu (min. 60, 91) și Dulă (min. 77) au marcat pentru echipa din Șuțești, Peltea (min. 85) a înscris golul de onoare al formației vizitatoare.

Sportul Chiscani a obținut un succes important, 3-2, în deplasare la ACS Comunal Cazasu, care, coroborat cu înfrângerea celor de la AFC Urleasca, urcă echipa pregătită de Georgel Pascu pe locul al 6-lea, ultima poziție care asigură participarea la turneul play-off. ACS Comunal Cazasu a condus în două rânduri, după golurile marcate de Pascale (min. 18) și Andronache (min. 52), însă Sportul a egalat de fiecare dată grație reușitelor lui Giol (min. 36), respectiv Bolozan (min. 56). În cel de-al patrulea minut de prelungire din repriza a doua, Mădălin Pascu a înscris golul de trei puncte pentru Sportul Chiscani.

Tricolorul Lanurile s-a impus cu 4-2 pe teren propriu, în partida cu CS Făurei. Bibicu (min. 35), Văsii (min. 65, 67, 72) au marcat pentru echipa gazdă, Dunca (min. 8) și Costea (min. 75), pentru formția vizitatoare.

Podiumul după 15 etape: 1. Viitorul Cireșu 35 puncte (golaveraj: 71-12), din 13 meciuri disputate, 2. Victoria Traian 35 puncte (64-12), din 14 meciuri disputate, 3. Viitorul Șuțești 34 puncte, din 14 meciuri disputate.