Viitorul Cireșu cu barele, Victoria Traian cu golurile

• Ionuț Șerbănescu, jucătorul etapei a 9-a a turneului play-off • soarta titlului județean al Ligii a IV-a se va decide în ultima etapă • favorită la câștigarea campionatului a devenit Viitorul Șuțești care va juca cu trofeul pe masă partida cu Viitorul Cireșu

Victoria Traian s-a impus cu 3-0 la Urleasca, în partida cu Viitorul Cireșu, în penultima etapă a returului turneului play-off a Ligii a IV-a din județul Brăila, astfel că echipa campioană se va decide în ultima rundă a acestei competiții. Toate echipele de pe podium au acum șanse la titlul de campioană județeană. Viitorul Șuțești va juca cu trofeul pe masă chiar pe teren propriu, cu Viitorul Cireșu. Cine va câștiga derby-ul din ultima rundă, va  juca barajul de promovare în Liga a III-a. Victoria Traian are o singură șansă de a ieși campioană, aceea ca derby-ul Viitorul Șuțești – Viitorul Cireșu să se încheia la egalitate.

Victoria Traian a beneficiat în primele două minute de trei cornere consecutive, la ultimul dintre ele mingea șutată de Bârlădeanu a fost scoasă de sub transversală de Mihăescu. În minutul 6, Mihăescu a fost mai rapid și a reținut mingea urmărită de Bîrlădenu. Minutul 16 a adus două imense ratări ale lui Stelian Nicoliță. Vârful de atac al echipei Viitorul Cireșu a trimis mingea, de două ori, în aceeași fază, în bara din dreapta a lui Dinu. Șase minute mai târziu, Pungă a șutat din 4-5 metri dar Preda a degajat mingea de pe linia porții. În minutul 24 a fost rândul lui Spânu să-și salveze echipa, degajând mingea de pe linia porții.

La trei minute de la reluare, Mihăescu a ieșit haotic din poartă și în încercarea sa de a degaja mingea l-a lovit în picior pe colegul său Vali Baciu care nu a mai putut continua partida. De remarcat fair play-ul jucătorilor care urmăreau mingea și care, în loc să continue faza, au trimis-o în afara terenului pentru ca Baciu să primească îngrijiri medicale.

Viitorul Cireșu a mai avut o imensă ocazire de gol în minutul 56 dar mingea șutată de Pungă a lovit bara.

Soarta partidei s-a decis în doar șase minute. Ioan Șerbănescu a deschis scorul în minutul 73 și tot el a realizat “dubla” în minutul 79, când a trimis o minge cu boltă, Mihăescu a gafat impardonabil și era 2-0 pentru Victoria Traian.

În prelungiri, Moldoveanu a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben, iar la ultima fază Bârlădeanu a marcat din penalty și Victoria Traian s-a impus cu 3-0.

Viitorul Cireșu: Mihăescu – Spînu, Drezaliu, V. Baciu, F. Matei – Niță, Moldoveanu, Mocanu, A. Radu – Pungă, S. Nicoliță. Pe raportul de joc au mai fost trecuți: G. Matei, I. Roșu, V. Ion, Grecu, Dumitru, Drăgan, Gheorghică, S. Matei.

Victoria Traian: Dinu – Drăguț, Preda, Stănciulescu, Cireașă - P. Ioan, C. Roșu, Bîrlădeanu – I. Șerbănescu, Ursu, Goleanu. Pe raportul de joc au mai fost trecuți: Căldăruș, Balaban, S. Șerbănescu, Păduraru, Buzatu, Mogoș.

Viitorul Șuțești a câștigat cu 11-0 partida cu ACS Comunal Cazasu și este noul lider al Ligii a IV-a.

Anghelache (min. 18, 48), Colniceanu (min. 29), Chihaia (min. 31), Irimia (min. 34), Matei (min. 37), Vizireanu (min. 40, 63), Nicolaie (min. 65), Cristea (min. 67), Tiutiu (min. 68) sunt autorii golurilor echipei din Șuțești.

Sportul Chiscani a câștigat cu 4-0 în deplasare, la Daous Dava Brăila. Formația vizitatoare a deschis scorul în minutul 2. Sportul a beneficiat de o lovitură liberă de la aproximativ 50 de metri, iar Cristian Pascu l-a văzut ieșit din poartă pe portarul echipei gazdă și a trimis mingea peste el, în plasă.

Valentin Stroe a înscris în minutul 23 al doilea gol al oaspeților iar după primele 45 de minute Sportul Chiscani conducea cu 2-0.

În primul minut al reprizei a doua, Sima a dus scorul la 3-0 în favoarea oaspeților. Scorul final al meciului, 4-0, pentru Sportul Chiscani a fost stabilit în minutul 81, de Radu Fătu.