Viitorul Cireșu a condus cu 2-0 în amicalul cu Gloria Vadu Pașii

• Stelian Nicoliță și Sebastian Matei au marcat pentru oaspeți • Mâță, Cotigă, Butiseacă și Zainea sunt noutățile de la Viitorul Cireșu • echipa gazdă a egalat, 2-2, după două penalty-uri transformate într-un interval de doar trei minute • Niță a irosit cinci mari ocazii în repriza a doua

Viitorul Cireșu a remizat, 2-2, duminică, în amicalul susținut în deplasare la Gloria Vadu Pașii, echipă care în sezonul trecut al Ligii a IV-a din Județul Buzău s-a clasat pe locul al patrulea. Însă, raportat la numărul de ocazii create de cele două combatante, scorul trebuia să fie unul categoric în favoarea echipei din Cireșu. Cu noutăți de marcă în lot, Marian Mâță, Alexandru Cotigă, Sorin Butiseacă, Andrei Zainea, Viitorul Cireșu putea deschide scorul în minutul 9 dar mingea șutată de Alin Radu a fost scoasă din vinclu de portarul Popescu. Trei minute mai târziu, A. Radu i-a pasat lui Stelian Nicoliță care a șutat la colțul scurt dar nici de această dată Popescu nu a fost învins. Echipa gazdă a ripostat în minutul 29 printr-un contraatac, mingea a ajuns la Alin Iacob, fotbalist care timp de șapte sezoane a evoluat în Liga a III-a la Metalul Buzău, care a șutat plasat, însă Matei a deviat mingea în corner. Au urmat patru ratări imense în contul lui Gabriel Niță. În minutul 31 a trimis mingea din 6 metri peste transversală, apoi în minutul 33 a șutat în plasa laterală. Niță (min. 35) a șutat din careul mic peste poartă iar trei minute mai târziu nu s-a descurcat singur cu portarul Popescu. Astfel prima repriză s-a încheiat fără gol marcat, 0-0.

Sarabanda ratărilor a continuat șI în repriza a doua. În minutul 56, Sorin Butiseacă a centrat în fața porții însă Stelian Nicoliță a șutat în brațele lui Popescu. Trei minute mai târziu, Niță a rămas singur cu Popescu dar a trimis mingea pe lângă poartă.

Gloria Vadu Pașii putea trece în avantaj în minutul 61 dar mingea șutată de Alin Iacob a lovit bara. Jocul a continuat să se deruleze într-un singur sens, către poarta apărată de Popescu însă Niță, după o fază colectivă la care au mai participat Alin Radu și Pungă, a ratat din nou singur cu portarul.

Coordonată de pe margine de Dan Percă, Viitorul Cireșu a deschis scorul în minutul 76, prin Stelian Nicoliță, după o pasă ideală a lui Mîță. Trei minute mai târziu, echipa din Cireșu și-a dublat avantajul grație reușitei lui Sebastian Matei. Juniorul de 16 ani al echipei Viitorul Cireșu a driblat tot ce a găsit în cale în careul advers și l-a învins pe Popescu.

Echipa gazdă, coordonată de pe margine de un staff format din  Georgian Ion, antrenor principal, Bogdan Enache, antrenor secund și Gabi Tănase președinte, a reușit să egaleze pe final de meci, după ce a transformat două lovituri de la 11 metri prin Iacob, respectiv Oprea.

Fiecare echipă a mai avut câte o mare ocazie de a marca, oaspeții prin Pungă, gazdele prin Paraschiv.

Viitorul Cireșu: G. Matei – V. Ion (min. 45: I. Popa), Cotigă, F. Matei, Zainea (min. 76: C. Alexandru) – Niță, A. Radu, Mîță, S. Butiseacă - Pungă (min. 75: S. Matei), S. Nicoliță.