Viitorul Cireșu a câștigat Supercupa Ligii a V-a

* un meci peste nivelul acestui eșalon * campioana județeană a Seriei a II-a s-a impus cu 3-2 în partida cu AFC Urleasca * Viitorul Cireșu a condus cu 3-0 la pauză * deputatul Alexandru Popa a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren * AJF Brăila a premiat câștigătoarea Supercupei * au fost premiați și golgeterii din Liga a V-a, Mihai Popa, respectiv Vali Dumitrana

Sâmbăta trecută s-a tras cortina peste ediția 2021-2022 a Ligii a V-a, un campionat în care cea mai bună echipă a fost Viitorul Cireșu. Meciul din Supercupă, în care s-au întâlnit campioanele județene din cele două serii, a fost unul spectaculos în prima repriză, tacticizat în cea de a doua. AFC Urleasca putea avea un avans substanțial, de patru cinci goluri la pauză, însă jucătorii campioanei Seriei I s-au jucat cu ocaziile, în timp ce Viitorul Cireșu a lovit decisiv pe contraatac, astfel că la pauză campioana Seriei a II-a conducea cu 3-0.

AFC Urleasca a marcat de două ori în repriza a doua și partida se relansa. Pe final, tensiunea din cele două tabere a crescut, astfel că doi jucători de la AFC Urleasca, Vali Baciu (min. 83) și Adrian Spătaru (min. 92) au fost eliminați.

AFC Urleasca putea deschide scorul încă din minutul al doilea al meciului de la Însurăței, însă Adrian Spătaru a ratat din 6 metri, poziție centrală. Două minute mai târziu, Mihai Popa a fost faultat în suprafața de pedeapsă iar Viitorul a primit un penalty. Percă a șutat telefonat, Baicu a respins mingea în față iar la a doua încercare Percă a trimis mingea în vinclul porții. Văsii (min. 7) a șutat în plasa laterală, iar patru minute mai târziu, Ciocan a irosit o mare ocazie de gol, singur cu portarul G. Matei. La faza imediat următoare, pe contraatac, Alexandru Popa a marcat un gol spectaculos și, în minutul 12, Viitorul Cireșu conducea cu 2-0. Ciocan (min. 19) a scăpat singur cu G. Matei, dar din nou a ratat. Cristi Pascu și-a trecut și el numele pe lista marilor ratări din prima repriză. El a șutat de la 20 de metri iar mingea deviată de G. Matei a lovit bara. Deputatul Alexandru Popa putea realiza “dubla” în minutul 31, însă mingea șutată de acesta din lovitură liberă a lovit transversala. În minutul 34, Ganea a irosit șansa lui 3-0 însă, un minut mai târziu, Mocanu i-a pasat lui Robert Ionașcu iar acesta a stabilit scorul primei reprize, 3-0, pentru Viitorul Cireșu.

În minutul 37, Pascu a ratat un penalty pentru AFC Urleasca.

La două minute de la reluare, Pârlițeanu a redus din diferență și din acest moment campioana seriei I a controlat jocul. AFC Urleasca a dominat și a reușit și al doilea gol, marcat de Ciocan, în minutul 65. Pentru proteste vehemente, în minutul 82, Vali Baciu a fost trimis la cabine. Spiritele s-au încins în prelungiri, când AFC Urleasca a pretins că merita un penalty, însă centralul a apreciat corect faza și a lăsat jocul să continue. A fost momentul în care Adrian Spătaru și-a ieșit din fire și a primit și el cartonașul roșu.

În final, Viitorul Cireșu s-a impus cu 3-2. Câștigătoarea a fost premiată de AJF Brăila cu o cupă. De asemenea au fost oferite plachete pentru golgeterii celor două serii, Mihai Popa, respectiv Vali Dumitrana. Festivitatea de premiere a fost oficiată de Laurențiu Vărgatu, președintele AJF Brăila.

Viitorul Cireșu: G. Matei - Drăgan, Costel Iconaru, Gheorghiță, F. Matei – Ganea, Percă, Ionașcu, Mocanu – A. Popa, M. Popa. Pe raportul de arbitaj au mai figurat: Duret, Corneliu Iconaru, Colcer, Manea, Dumitru, Gheorghică, S. Matei.

AFC Urleasca: Baicu – Dumitrescu, V. Baciu, Popescu, A. Coman – Bălan, Pârlițeanu, C. Pascu, Văsii – A. Spătaru, Ciocan. Pe raportul de arbitaj au mai figurat: V. Radu, Dumitrana, N. Bratosin, I. Bratosin, Băluță, Surdeanu, C. Ștefan.