Viitorul Cireșu a câștigat primul derby din 2022

* liderul Seriei a II-a s-a impus cu 4-0 la Voința Făurei Sat * un meci care a început cu o mare greșeală de arbitraj care putea duce la violențe

Punctul de atracție al Ligii a V-a din județul Brăila l-a constituit meciul de la Făurei Sat dintre Voința și Viitorul Cireșu, echipa gazdă având doar un punct mai puțin decât adversara sa. Meciul a atras mulți spectatori locali dar și personalități din aria fotbalului. Primarul comunei Bertești, Costel Capbun, președintele Daciei Unirea, Valentin Avramescu, președintele clubului AFC Urleasca, Adrian Spătaru sau Stelian Nicoliță au venit să asiste la acest derby. Ca la orice derby, nu au lipsit fumigenele și petardele.

Meciul a început cu o mare greșeală de arbitraj. În minutul 9, un jucător al echipei gazdă l-a lovit extrem de grav pe Robert Ionașcu. Inițial s-a spus că este vorba despre o entorsă, când jucătorul a ajuns la spital verdicul a fost mult mai grav, fisură, astfel că pentru Ionașcu actualul sezon s-a încheiat. Arbitrul Marian Vâlcu nu a luat nicio măsură disciplinară ci a lăsat jocul să continue, deși jucătorul echipei gazdă trebuia eliminat. Mihai Popa a decis ca în locul lui Ionașcu să fie introdus Ganea, iar noul jucător al liderului a deschis scorul în minutul 22, după ce l-a driblat și pe portarul Marius Mucea. Tot după o fază spectaculoasă, în minutul 30, Mihai Popa a dublat avantajul liderului. Capbun putea închide partida în minutul 37, însă portarul gazdelor a apărat in extremis. La șase minute de la reluare, Alexandru Popa a centrat din lovitură liberă, iar Mocanu a îndeplinit o simplă formalitate pentru a duce scorul la 3-0. Deputatul PNL, Alexandru Popa, putea să marcheze în minutul 57, însă din nou portarul Mucea a avut un reflex salvator. Vlaicu a avut șansa de a înscrie golul de onoare pentru echipa gazdă, dar a ratat, iar la ultima fază Ganea a realizat “dubla”, iar Viitorul Cireșu s-a impus cu 4-0.

Viitorul Cireșu: G. Matei – Drăgan, F. Matei, Văceanu, Grecu – Ionașcu (min. 10: Ganea), Percă, Capbun, Mocanu – M. Popa, A. Popa. Au mai jucat Țurcan, Dumitru, Manea și Gheorghiță.