Viitorul Cireșu a câștigat la scor, 5-2, derby-ul cu AS Jirlău

* Dinamic Unirea a realizat una dintre surprizele etapei, s-a impus cu 3-2, la echipa de pe locul al treilea * victorie cu 5-1 pentru AFC Urleasca în disputa cu Voința Plopu

Pe măsură ce se apropie finalul campionatului, meciurile din Liga a V-a sunt din ce în ce mai interesante. Cel mai interesant meci din weekend-ul trecut a avut loc în seria a II-a, AS Jirlău – Viitorul Cireșu. Un derby între locul al treilea înaintea acestei runde și liderul grupei. AS Jirlău a început bine partida și a trecut în avantaj în minutul 21, după reușita lui Barangă. Viitorul Cireșu a întors rezultatul până la pauză. Mihai Popa a țintit bara în minutul 30, iar patru minute mai târziu, Dan Percă a restabilit egalitatea, 1-1. După o acțiune personală în careul gazdelor, Mihai Popa a trimis mingea în vinclu și la pauză Viitorul Cireșu conducea cu 2-1. Dumitru a realizat “dubla”, însă cel mai frumos gol al reprizei a doua a fost marcat de Florin Matei, în minutul 54, după o centrare perfectă a fratelui său care este portar, Gabi Matei. Cel mai bun jucător al gazdelor a fost Ștefan Cloșcă. Cel mai vârstnic jucător din acest eșalon, în vârstă de 51 de ani, a evoluat tot meciul iar în minutul 71 a marcat din penalty.

Voința Făurei Sat s-a impus cu 4-2 la Bordei Verde și se menține la patru puncte în spatele liderului.

În Seria I nu au lipsit surprizele. Dinamic Unirea s-a impus cu 3-2 în deplasare, după ce a condus cu 3-0, la echipa de pe locul al treilea, Victoria Traian II. Un meci în care echipa pregătită de Stelian Gheorghiță a mai irosit câteva mari ocazii de a înscrie. Dinamic Unirea a urcat pe locul al 8-lea. O altă surpriză o reprezintă egalul, 4-4, obținut de Stanriz Stăncuța, locul al 13-lea, la Romgal Romanu. Gloria Movila Miresii a câștigat la “masa verde” partida cu FC Tufești care nu s-a prezentat la joc. Liderul, AFC Urleasca, a câștigat la scor, 5-1, partida cu Voința Plopu.

Podiumul în Seria I se prezintă astfel: 1 AFC Urleasca 65 puncte, 2 Dunărea Tichilești 50 puncte, 3 Victoria Traian II 47 puncte.

Lider în Seria a II-a este Viitorul Cireșu cu 52 de puncte, iar pe poziția a doua se menține Voința Făurei Sat cu 48 de puncte. Pe locul al treilea și al patrulea, cu același număr de puncte, 32, se află Viitorul Galbenu și AS Jirlău, ordinea fiind stabilită de golaveraj.