Viitorul Cireșu a câștigat derby-ul turului, 2-1, cu Viitorul Șuțești

• Dan Percă, din penalty, și Alin Radu au înscris pentru echipa gazdă • Mihai Popa a jucat 21 de minute, dar a întors soarta partidei în favoarea echipei din Cireșu • Viitorul Cireșu rămâne singura echipă din Liga a IV-a cu maximum de puncte după etapa a 6-a

Visele mărețe ale echipei Viitorul Șuțești de a câștiga en fanfare campionatul 2022-2023 au fost spulberate în etapa a 6-a a turului de nou promovata Viitorul Cireșu care s-a impus cu 2-1.

Mult așteptatul derby al turului, Viitorul Cireșu – Viitorul Șuțești, a fost în realitate o partidă controlată de echipa gazdă care a câștigat meritat, dar scorul putea fi mult mai mare. Echipa din Șuțești a încheiat meciul în inferioritate numerică, Irimia fiind eliminat după ce a șutat mingea, în mod intenționat, în arbitrul asistent.

Viitorul Cireșu a avut o posesie superioară a mingei și, până în minutul 28, a irosit trei șanse de gol prin Niță (min. 12), Moldoveanu (min. 17) și Alin Radu (min. 28). Viitorul Șuțești a fost periculoasă în minutul 36, când a beneficiat de o lovitură liberă de la 22 de metri dar Huțu a trimis mingea în zid. Cu patru minute înainte de finalul primei reprize, Stelian Nicoliță a centrat perfect pentru Alin Radu, însă acesta a șutat în plasa laterală din colțul careului de 6 metri și prima repriză s-a încheiat la egalitate, 0-0.

La două minute de la reluare, Niță a șutat slab de la 5-6 metri iar Tudor a evitat golul. În minutul 58, Viitorul Șuțești a primit un penalty, Irimia a marcat și a deschis scorul. Colniceanu putea dubla avantajul formației vizitatoare, în minutul 60, însă Gabi Matei a reușit in extremis să evite golul. În minutul 61, Mihai Popa a intrat în teren în locul lui Ionașcu și cinci minute mai târziu a fost faultat în careul advers iar centralul Marius Marchidanu, care a arbitrat impecabil acest joc, a arătat punctul cu var. Percă a marcat și a restabilit egalitatea: min. 66, 1-1. Iar jocul se relansa. Viitorul Cireșu a irosit apoi două mari ocazii de gol, în minutul 70, prin Mihai Popa, care a șutat din 6 metri în portar, iar trei minute mai târziu Alin Radu a șutat telefonat din colțul careului mic. În minutul 80, Alin Radu și-a adus echipa în avantaj, 2-1, după ce l-a driblat și pe portarul Tudor. Deputatul PNL Alexandru Popa a intrat în minutul 84 și două minute mai târziu a executat perfect o lovitură liberă dar V. Ion a fost mai rapid decât Moldoveanu și a înlăturat pericolul.

Viitorul Șuțești a forțat egalarea pe final de meci dar portarul G. Matei a mai avut o paradă salvatoare la mingea trimisă cu capul de Cotigă. Până la fluierul final nu s-a mai întâmplat nimic deosebit pe teren și Viitorul Cireșu s-a impus meritat, cu 2-1 și rămâne singura echipă din Liga a IV-a cu victorii pe linie după runda a 6-a.

Viitorul Cireșu: G. Matei – Mocanu, Spînu, Grecu, F. Matei – Niță (min. 93: Țurcanu), Percă, Moldoveanu, A. Radu – Ionașcu (min. 61: M. Popa, min. 84: A. Popa), S. Nicoliță.

Viitorul Șuțești: Tudor – Colniceanu, V. Ioniță, V. Ion, Dudău – Tiutiu, Mâță, Irimia, S. Robu (min. 46: Grozea) – R. Cristea (min. 67: Cotigă), I. Huțu.

Victorie la scor de neprezentare pentru Victoria Traian

Campioana en titre, Victoria Traian, s-a impus la scor de neprezentare, 3-0, pe teren propriu, în partida cu Sportul Chiscani. Formația gazdă a deschis scorul în minutul 44, prin Mogoș. În minutul 57, Ioan Șerbănescu a transformat un penalty și dus scorul la 2-0 pentru Victoria Traian. În minutul 70, Mogoș a realizat “dubla” și, la 3-0 pentru Victoria Traian, partida era deja jucată. Sportul Chiscani a beneficiat de un penalty, în minutul 86, dar Sergiu Simion a ratat șansa de a marca golul de onoare.

Nou promovata AFC Urleasca a câștigat cu 3-1 la CS Făurei grație golurilor înscrise de Cristian Ciocan, Marian Coman, un mijlocaș dreapta de 17 ani din Urleasca și Vali Dumitrana. Scorul putea fi mult mai mare dacă Sabin Cristian, Ciocan și Dumitrana nu ratau câteva ocazii mari de gol.