Viitorul Cireșu a câștigat cu 5-0 în deplasare, la Tricolorul Lanurile

* Viitorul ocupă locul al doilea în clasament * un ultim joc pentru formația din Cireșu înaintea derby-ului cu Viitorul Șuțești * după cinci etape, podiumul este ocupat, în ordine, de Viitorul Șuțești, Viitorul Cireșu și Victoria Traian

Duminică s-a disputat ultimul meci al etapei a 5-a, Tricolorul Lanurile – Viitorul Cireșu, câștigat de echipa vizitatoare cu 5-0. Un succes clar al formației din Cireșu, iar raportat la numărul ocaziilor scorul putea fi mult mai sever. Practic, Viitorul Cireșu a controlat meciul din primul și până în ultimul minut de joc al partidei, diferența valorică a celor două grupări fotbalistice fiind clar în favoarea clubului vizitator.

Emanuel Moldoveanu a deschis scorul cu un șut din unghi, iar mingea a trecut pe sub transversală la colțul lung. Viitorul Cireșu și-a dublat avantajul după reușita lui Niță (min. 22). Cinci minute mai târziu, Mihai Popa a șutat la colțul scurt, dar Ghițun a intuit traiectoria mingei și a evitat golul. Putea fi 3-0 la pauză, dar după o cursă de 40 de metri Mihai Popa a șutat, din 6 metri, în plasa laterală.

La patru minute de la reluare, Moldoveanu i-a pasat lui Mihai Popa care a dus scorul la 3-0 pentru echipa vizitatoare. Mocanu putea marca în minutul 52, dar mingea șutată de el a lovit transversala.

Patru minute mai târziu, Tricolorul putea înscrie golul de onoare, dar mingea șutată de Moroianu a fost prinsă în doi timpi de portarul Viitorului. Văsii (min. 58) a trimis mingea, din lovitură liberă, puțin peste transversală. În minutul 70, V. Ion a dus scorul la 4-0 pentru formația din Cireșu. Cu șase minute înainte de finalul partidei, s-a înscris cel mai frumos gol. Mingea a circulat pe traseul Mocanu, Moldoveanu, M. Popa, ultimul a trimis mingea în transversală, dar aceasta a revenit în fața porții iar Mocanu a trimis-o în plasa porții apărate de Ghițun.

O victorie meritată în urma căreia Viitorul Cireșu a revenit pe locul al doilea în clasamentul Ligii a IV-a, un ultim joc înaintea derby-ului cu Viitorul Șuțești din runda a 6-a.

Lider se menține Viitorul Șuțești cu 15 puncte, maximum posibil, locul al doilea este deținut de Viitorul Cireșu 12 puncte, un joc mai puțin, iar pe poziția a treia se află Victoria Traian, 12 puncte, din cinci partide. Următoarele locuri sunt ocupate în ordine de: 4. Vointa Vișani 9 puncte, 5. Daous Dava Braila 9 puncte, 6. AFC Urleasca 6 puncte, 7.

Sportul Chiscani 6 puncte, 8. Dinamic Unirea 3 puncte, 9. Tricolorul Lanurile 3 puncte, 10. ACS Comunal Cazasu      0 puncte, 11. CS Făurei 0 puncte.