Viitorul Cireşu, singura echipă cu maximum de puncte din Liga a V-a

• formaţia patronată de fraţii Mihai şi Alexandru Popa “defilează” în campionat spre un nou titlu judeţean • în Seria a II-a, lider este Spicul Râmnicelu • golgheterul etapei a 9-a a fost Constantin Tăbârcă, atacantul echipei Victoria Deduleşti, care a marcat 4 goluri

După etapa a 9-a, în Liga a V-a singura formaţie care a acumulat maximum de puncte a rămas Viitorul Cireşu. În această rundă, Liderul Seriei a II-a, Viitorul Cireşu a dispus cu 4-0, pe teren propriu, de Voinţa Bărăganul. Partida a fost echilibrată până în minutul 38, când Văceanu a deschis scorul. După numai cinci minute, Alexandru Popa a înscris şi a stabilit scorul la pauză, 2-0 pentru Viitorul Cireşu. Formaţia gazdă a dominat copios în repriza a doua dar a irosit multe şanse clare de gol. Pe final de meci şi-a intrat în rol golgeterul Mihai Popa care a reuşit o “dublă” într-un interval de doar 9 minute, iar Viitorul s-a impus cu 4-0. Tot în această grupă, Voinţa Găiseanca a câştigat cu 2-0 derby-ul cu AS Bordei Verde, ambele reuşite ale gazdelor fiind realizate de Romică Barbu.

În Seria I, Dunărea Gropeni, pentru care au înscris Lefter, Mocanu 3, Gheorghe şi Cristea, s-a impus cu 6-0 în deplasarea de la Înfrăţirea Gemenele. Şi tot de şase ori a înscris ACSC II Cazasu la Stăncuţa dar echipa vizitatoare a primit şi două goluri. Surprinzător, FC Tufeşti a reuşit să o învingă cu 2-1 pe Tricolorul Lanurile, însă formaţia vizitatoare, pentru care golul de onoare a fost marcat de Iulian Bibicu, rămâne pe locul al doilea în clasament. Spicul Râmnicelu a remizat, 3-3, pe teren propriu cu Dunărea Tichileşti, dar rămâne lider în Seria I a Ligii a V-a, având un avans de 4 puncte faţă de a doua clasată. Surpriza plăcută a acestei ediţii de campionat este Daous Dava Brăila, formaţie care a reuşit o nouă victorie, de data aceasta cu 2-0, în faţa echipei de pe locul al treilea, Romgal Romanu.

Golgheterul acestei runde a fost Constantin Tăbârcă, atacantul echipei Victoria Deduleşti, care a marcat 4 goluri, în victoria cu 4-2, obţinută de formaţia sa în partida cu AS Ulmu.

Seria I: 1 Spicul Râmnicelu 25 puncte, 2 Tricolorul Lanurile 21 puncte, 3 Romgal Romanu 20 puncte.

Seria a II-a: 1 Viitorul Cireşu 27 puncte, 2 AS Bordei Verde 21 puncte (golaveraj: 37-13), 3 Voinţa Racoviţa 21 puncte (27-12).