Viitorul atletismului brăilean arată bine

* sportivii de la LPS Brăila au fost protagoniștii etapei întâi a Campionatului Național rezervat copiilor 1 și 2 și ai Campionatului Municipal

Atleții de la LPS Brăila au făcut o figură frumoasă la concursurile care au avut loc în weekend-ul trecut la București, etapa întâi a Campionatului Național rezervat copiilor 1 și 2 și Campionatul Municipal.

Proba de 60 m garduri în concursul copiilor 2, a fost câștigată la băieți de George Manta, de la grupa profesorului Florinel Ilie. Pe locul al treilea s-a clasat colegul său de grupă, Eduard Filip. Ștefan Dreptu a ocupat poziția a patra, iar Fabian Rusen a trecut al cincilea linia de sosire. Ambii sportivi menționați sunt antrenați tot de profesorul Florinel Ilie.

LPS Brăila și-a mai trecut în cont un loc întâi în proba de ștafetă 4x200 m, copii 1, formată din Eduard Filip, Ștefan Dreptu, Eugen Smeu, George Manta. Ștafeta copiilor 2, la 4x200 m fete, a ocupat locul al optulea, componența acesteia fiind următoarea: Larisa Stoica, Oana Nedelcu, Contesa Ailoaei, Nicoleta Lazăr. Denis Balaban a ocupat poziția a 12-a la 200 m în concursul copiilor 2.

“Suntem în grafic. Toți atleții noștri care au ca obiectiv clasarea pe podium la faza finală, la aceste concursuri au avut evoluții foarte bune”, ne-a declarat profesorul Florinel Ilie.

Rezultate notabile au obținut la aceste concursuri de pregătire atleții de la grupa profesoarei Anilena Anton.

La copii 1, în proba de 60 m garduri, primele două locuri au fost ocupate de Pavel Bunea, respectiv Răzvan Voncilă. Nadia Pastramă a câștigat proba de 60 m garduri a copiilor 2, iar colega sa, Bianca Iordache, s-a clasat pe locul al treilea. Ștafeta 4x200 m, băieți, în componența căreia au fost Costi Luciu, Rareș Simon, Răzvan Voncilă, Pavel Bunea, s-a clasat pe poziția a treia, iar cea formată din Denis Marin, Ionuț Dimache, Denis Tihanov, Andrei Vișan a ocupat locul al patrulea. În proba similară a fetelor, Anamaria Iancu, Teodora

Țarălungă, Elena Amărăzeanu, Anamaria Crețu, au bifat un loc 6. În concursul copiilor 1, Denis Marin s-a clasat pe locul al optulea, la 60 m garduri.

“Au fost două concursuri reușite care ne dau speranțe că ne vom îndeplini obiectivele la faza finală a copiilor și că atletismul brăilean are un viitor frumos”, a precizat profesoara Anilena Anton.