Viitorul Șuțești a realizat scorul sferturilor de finală ale Cupei României – faza județeană

* Victoria Traian s-a impus cu 6-0 la Sportul Chiscani * joc spectaculos la Lanurile * semifinalele se vor disputa pe 12 aprilie

Cupa României, faza județeană, a programat miercuri, 29 martie, etapa sferturilor de finală, o rundă în care favoritele s-au impus pe linie și s-au calificat în semifinalele competiției, care vor avea loc pe 12 aprilie.

După cum era și de așteptat, ținând cont de valoarea adversarelor, Viitorul Șuțești s-a impus cu 8-0 pe terenul celor de la Viitorul Însurăței. Pentru formația din Șuțești au înscris Tiutiu (min. 12), Colniceanu (min. 16, 43), Irimia (min. 36), Chihaia (min. 53), Dumitrana (min. 57), Anghelache (min. 63), Cotigă (min. 69).

Teoretic, cel mai echilibrat joc trebuia să fie cel dintre Sportul Chiscani și Victoria Traian, două dintre formațiile aflate în zona turneului play-off, practic jocul de la Chiscani a fost la discreția echipei vizitatoare. Victoria Traian s-a impus cu 6-0 grație golurilor marcate de Ursu (min. 17, 27), Buzatu (min. 23), I. Șerbănescu (min. 44), Câmpeanu (min. 85), Drăguț (min. 89).

Traseul foarte bun al celor de la Voința Surdila Găiseanca s-a încheiat în această fază. Echipa din Liga a V-a a fost învinsă pe teren propriu, cu 2-0, de către Daous Dava Brăila, ambele goluri fiind înscrise de Aurel Crăciun în minutele 66 și 81.

În realitate, cel mai echilibrat joc a fost cel de la Lanurile. Cu șase juniori A1 în teren, Tricolorul a deschis scorul în minutul 7, după ce Văsii a transformat o lovitură de la 11 metri. Liderul Ligii a IV-a, Viitorul Cireșu, a dominat teritorial și putea egala câteva minute mai târziu când Mocanu a șutat din lovitură liberă dar portarul Marius Munteanu a scos mingea din vinclu. Viitorul Cireșu a restabilit egalitatea în minutul 16, prin Alin Radu. A urmat o altă paradă a portarului echipei gazdă la șutul lui Stelian Nicoliță, după care, în minutul 27, după reușita lui Mocanu, Viitorul a trecut în avantaj, 2-1. Putea fi 3-1 la pauză dar din nou portarul gazdelor a avut o intervenție foarte bună la șutul lui Roșu. La trei minute de la reluare, echipa din Cireșu a marcat prin Roșu și s-a distanțat la două goluri, 3-1. Roșu a înscris pentru 4-1 în minutul 53. A fost momentul în care la formația vizitatoare au fost introduși jucătorii de pe banca de rezerve. Forța ofensivă a liderului Ligii a IV-a a scăzut și Tricolorul Lanurile a fost echipa care a impus ritmul jocului. Petrea a redus din diferență, 2-4, în minutul 69, dar în minutul 73 Ionuț Roșu a marcat, iar Viitorul Cireșu s-a distanțat din nou la trei goluri. Buzea a marcat de două ori pe final de meci, iar partida s-a încheiat cu victoria la limită, 5-4, a echipei Viitorul Cireșu.

Tricolorul Lanurile: Marius Munteanu – Ștefan Munteanu, Marian Munteanu, Neculai, Florin Munteanu – Nichifor, Chiriac, Buzea, Petrea – Văsii, Sârbu. Au mai jucat: Frățilă, Dulgheru, Bobocea, Vâlcan.

Viitorul Cireșu: G. Matei – V. Ion, Drezaliu, V. Baciu, Grecu – Roșu, Moldoveanu, Mocanu – Pungă, S. Nicoliță, A. Radu. Au mai jucat: Mihăescu, Gheorghică, S. Matei, Drăgan, Gavrilă.