Viitorul Șuțești a promovat în Liga a III-a | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Viitorul Șuțești a promovat în Liga a III-a

• “dubla” lui Ionuț Huțu a decis soarta meciului retur de la Cudalbi • echipa din Șuțești a încheiat partida cu doi jucători mai puțin, Colniceanu (min. 65) și V. Ioniță (min. 93) fiind eliminați pentru cumul de catonașe galbene

Partida retur dintre Voința Cudalbi și Viitorul Șuțești, contând pentru barajul de promovare în Liga a III-a, a fost câștigată de campioana Ligii a IV-a a județului Brăila. Voința Cudalbi a condus cu 1-0 la pauză, Viitorul Șuțești a întors rezultatul în favoarea sa, în urma unei “duble” semnate de Ionuț Huțu. În prima repriză, fotbaliștii au trebuit, pe lângă concentrarea în joc, să facă față și unei ploi torențiale, chiar și unei scurte perioade în care a căzut grindină. Viitorul Șuțești a încheiat jocul cu doi fotbaliști mai puțin, însă cu “sacii în car”, pentru că a promovat în Liga a III-a.

Andrei Crăciun a creat de două ori panică în jumătatea adversă, în minutele 6 și 10, iar primul șut pe spațiul porții i-a aparținut lui Irimia (min. 30), dar Vlase a reușit să prindă mingea din vinclu. Voința Cudalbi a trimis prima minge pe spațiul porții din lovitură liberă, prin Cîrjă (min. 32), însă Tudor a fost la post. Trei minute mai târziu, Marius Matei a întors mingea spre Dragomir însă acesta a fost blocat în momentul șutului. În minutul 41, echipa din Șuțești a beneficiat de o lovitură liberă de la 35 de metri, Custură a șutat la semiînălțime, mingea l-a lovit în piept pe Vlase, dar niciun atacant de-al oaspeților nu a fost acolo să profite de gafa portarului echipei gazdă.

La ultima fază a primei reprize, Voința Cudalbi a beneficiat de o lovitură liberă, un corner mai scurt, Matei a centrat în fața porții și Dragomir a trimis mingea, cu capul, în plasa porții lui Tudor. Iar la pauză echipa gazdă conducea cu 1-0.

Pauza a fost un sfetnic bun pentru echipa vizitatoare. Chihaia putea egala în minutul 58, când a rămas singur cu Vlase, dar nu i-a reușit preluarea și a fost deposedat. În minutul 63, Cîrjă a luat o acțiune pe cont propriu și, după o cursă de 40 de metri, a șutat la poartă dar Tudor a reținut mingea în doi timpi.

Viitorul Șuțești a rămas în inferioritate numerică în minutul 65, Colniceanu fiind trimis la cabine după al doilea cartonaș galben. Însă în minutul 68, în teren a intrat Ionuț Huțu, care, după doar patru minute, a restabilit egalitatea, 1-1. Tot Huțu a reușit “dubla” și a promovat echipa sa în Liga a III-a. În prelungirile părții secunde, tot pentru cumul de crtonașe galbene, a fost eliminat și Vali Ioniță.

Viitorul Șuțești a câștigat cu 2-1 și va evolua în Liga a III-a.

Voința Cudalbi: Vlase – Stoian,  Cîrjă, Antofe, Dajboc – Ștefan, Chiciuc, Postelnicu, Ciotîrcă - M. Matei, Dragomir. Pe raportul de arbitraj au mai figurat: Bîzgan, Bucevschi, N. Bălan, Dumitru, Gologan.

Viitorul Șuțești: Tudor – Colniceanu, V. Ioniță, Custură, Dumitrana – Irimia, Chihaia, Mîță - Tiutiu, A. Crăciun, S. Robu.  Pe raportul de arbitraj au mai figurat: Constandache, I. Huțu, Cotigă, Anghelache, R. Cristea, Nicolaie, I. Matei.