Viitorul Șuțești este noul lider al Ligii a IV-a

* Viitorul s-a impus cu 7-0 în deplasare la Sportul Chiscani * la meci au asistat prefectul județului Brăila, Iulian Timofei, și comandantul Jandarmeriei Brăila, colonelul Iulian Albăceanu

Cel mai echilibrat joc al etapei a 2-a a Ligii a IV-a părea a fi cel de la Chiscani dintre Sportul și Viitorul Șuțești. Un meci la care au asistat prefectul județului Brăila, Iulian Timofei, și comandantul Jandarmeriei Brăila, colonelul Iulian Albăceanu. Cei doi invitați de marcă au urmărit partida alături de primarul comunei Chiscani, Costică Cojea, și de observatorul partidei, Laurențiu Vărgatu, președintele AJF Brăila.

“Ne-am propus ca la fiecare sfârșit de săptămână să mergem la meciurile din campionatul județean, fie că sunt de Liga a IV-a sau a V-a, ca să ne asigurăm că totul se desfășoară în limitele fair play-ului”, ne-a declarat cu acest prilej prefectul Iulian Timofei.

Meciul a fost echilibrat doar în primele 20 de minute. După accidentările lui Mădălin Pascu și Stroe, cu mulți juniori în teren, Sportul a fost învinsă cu 7-0 de Viitorul Șuțești.

Andrei Crăciun a deschis scorul în minutul 14, iar Ionuț Huțu a dublat avantajul echipei din Șuțești în minutul 22. Viitorul s-a distanțat la 3-0 în minutul 29, după reușita lui Tiutiu. Până la pauză, Huțu (min. 40) a trimis mingea în bară.

Au urmat două eurogoluri semnate de Mîță (min. 47) și Dudău (min. 55) și era 5-0 pentru Viitorul Șuțești. Huțu (min. 58) a realizat “dubla” iar V. Ion (min. 75) a stabilit scorul final, 7-0 pentru Viitorul Șuțești, care după acest succes este noul lider al Ligii a IV-a.

Sportul Chiscani: Cucu – G. Ioniță (min. 46: Dănăilă), M. Pascu (min. 7: Fătu), Boga, Sima – Iacob, Scarlat (min. 65: Sgîrcitu), Sloată (min. 65: Feraru), Stroe (min. 17: Ciupercă) – Simion, Izvoranu.

Viitorul Șuțești: Tudor – Grozea, Cotigă (min. 43: V. Ion), V. Ioniță, Dudău – Irimia, Mîță (min. 71: Dolea), Tiutiu (min. 59: R. Cristea), Colniceanu – A. Crăciun (min. 59: Techiu), I. Huțu (min. 71: Pavelescu).