Viitorul Șuțești defilează în Liga a IV-a

* formația din Șuțești a câștigat cu 3-1 derby-ul cu Victoria Traian și este lider cu 9 puncte, după trei etape * podiumul este completat de două nou promovate, Viitorul Cireșu și AFC Urleasca

Etapa a 3-a a Ligii a IV-a a adus față în față, la Șuțești, primele două clasate, Viitorul din localitate, locul întâi și Victoria Traian, campioana en titre a acestui eșalon, formație aflată pe locul al doilea.

Meciul a fost echilibrat, însă cu un lot superior valoric, echipa gazdă

s-a impus clar, 3-1, iar diferența putea fi mai mare dacă în minutul 89 Costin Grozea nu rata o lovitură de la 11 metri. Victoria Traian a deschis scorul în minutul 10 prin Goleanu iar egalitatea s-a restabilit 12 minute mai târziu după reușita lui Ioniță. În minutul 22, Tiutiu a

adus-o pe Viitorul Șuțești în avantaj, 2-1, acesta fiind și rezultatul la pauză. În repriza a doua, în minutul 59, Rareș Cristea a marcat pentru 3-1 și a stabilit totodată scorul final al derby-lui dintre primele două clasate.

Viitorul Șuțești defilează în campionat în acest sezon. Echipa coordonată de Gigel Costache a bifat al treilea succes consecutiv și cu 9 puncte rămâne liderul campionatului.

Maximum de puncte, dar din doar două meciuri, cu 6 puncte, pentru că au stat câte o etapă, au Viitorul Cireșu și AFC Urleasca. Dacă echipa din Cireșu s-a impus greu, în prelungiri, cu 2-1, la Voința Vișani, AFC Urleasca a câștigat la pas, cu 4-0, meciul de pe teren propriu cu echipa care în sezonul precedent a evoluat în Liga a III-a, Sportul Chiscani. Partida de la Urleasca a fost echilibrată doar în primele 45 de minute. Echipa patronată de Adrian Spătaru a condus cu 1-0 la pauză, gol spectaculos marcat de Silviu Crăciun în minutul 16, iar în partea a doua a înscris de trei ori prin Vali Dumitrana (min. 60), Cristian Ciocan (min. 88) și Cristi Pascu (min. 92).

La pauză, scorul dintre Dinamic Unirea și CS Făurei a fost egal, 2-2. Lemnaru a realizat o “dublă” pentru Dinamic, Neagu și Bordei au marcat pentru CS Făurei. Cu șase minute înainte de final, Rancea a înscris golul de 3 puncte pentru echipa gazdă.

Tricolorul Lanurile a condus-o cu 2-1 la pauză pe Daous Dava Brăila, însă în final s-a impus echipa brăileană cu 4-3.

Văsii (min. 10) și Moroianu (min 29, 61) au marcat pentru formația din Lanurile, C. Dima (min. 1, 59), Boitaș (min. 80) și Novac (min. 86) pentru formația vizitatoare.

Pe primul loc se află Viitorul Șuțești cu 9 puncte. Următoarele cinci poziții sunt ocupate de tot atâtea formații care au câte 6 puncte, ordinea fiind stabilită de golaveraj: 2. Viitorul Cireșu 6 puncte (13-1), 3. AFC Urleasca 6 (6-1), ambele au disputat doar două meciuri, 4. Victoria Traian 6 (10-6), 5. Voința Vișani 6 (8-4), 6. Daous Dava 6 (10-11).