Viitorul Șuțești a câștigat cu 2-1 amicalul cu Victoria Traian

• Fillipo Tarozzi și Dragoș Mucuță au marcat pentru gazde, Remus Oprea pentru oaspeți

Echipa antrenată de Ionel Drăgoi, Viitorul Șuțești, a bifat al treilea succes în amicale, 2-1, în partida cu Victoria Traian, iar declarația fostei glorii a fotbalului brăilean a fost clară la final: ”Sunt mulțumit de felul în care am abordat acest meci. Irimia a fost din nou pe tot terenul, Tarozzi, Mucuță, Dima, Tiutiu demonstrează că ne putem baza pe ei în partea a doua a campionatului, una foarte dificilă pentru noi”.

Meciul a avut o primă repriză controlată autoritar de Viitorul Șuțești, una în care echipa din Traian a trecut doar de câteva ori de mijlocul terenului și o a doua în care superioară la capitolul posesie a mingei a fost echipa din Liga a IV-a.

Tiutiu putea deschide scorul în minutul 10, dar nu s-a descurcat singur cu portarul Dinu. Patru minute mai târziu, Tarozzi a centrat din corner, iar Postolea a trimis mingea, cu capul, razant cu transversala. Echipa din Liga a III-a a dominat autoritar și, în minutul 26, a deschis scorul prin Fillipo Tarozzi, cu largul concurs al portarului Dinu. Irimia (min. 30), Tarozzi (min. 33) i-au dat emoții lui Dinu apoi, în minutul 36 Viitorul Șuțești și-a dublat avantajul, 2-0, după un gol înscris de Dragoș Mucuță.

În repriza a doua Mucuță nu a mai intrat pe teren pentru că a acuzat o accidentare, echipa gazdă a mai făcut câteva schimbări, iar apetitul ofensiv al formației din Liga a III-a a slăbit. Victoria Traian putea reduce din diferență în minutul 60, dacă Mogoș era mai atent. Araujo (min. 62) a șutat pe spațiul porții, dar mingea fost reținută de A. Mihai. Tarozzi a irosit apoi o mare șansă de gol, dar în loc de 3-0, a fost 2-1 după un gol marcat de Oprea (min. 86).

Viitorul Șuțești s-a impus cu 2-1.

Viitorul Șuțești: Tudor (min. 30: A. Mihai, min. 60: Smochină) - Coteț, M. Dima, Postolea, Drăguț – Tiutiu, Chihaia, Irimia, Tarozzi – Mucuță, C. Nicolae. Au mai jucat: S. Robu, Colniceanu, Mario, V. Ioniță.

Victoria Traian: Dinu – Recuci, Orășanu, Stănciulescu, Cireașă - R. Oprea, Moldoveanu, P. Ioan, Araujo – Mogoș, T. Lupașcu. Au mai jucat: Ursea, S. Șerbănescu, Buzatu, Rancea, Puia.