Viitorul Şuţeşti relansează lupta pentru primul loc în Liga a IV-a

• formaţia din Şuţeşti a învins clar, 3-1, liderul Viitorul Ianca • FC Urleasca a pierdut 2 puncte la Vişani • urmează derby-ul Viitorul Ianca – Victoria Traian, o partidă care, în mod normal, nu ar trebui arbitrată de o brigadă brăileană

În etapa a 4-a a turneului play-off, Viitorul Şuţeşti a învins cu 3-1 liderul Viitorul Ianca şi a relansat lupta pentru titlul de campioană judeţeană a Ligii a IV-a. În urma acestui eşec, echipa din Ianca mai are doar 3 puncte avans faţă de a doua clasată, Victoria Traian, echipă care a stat în această rundă. Însă cel mai spectaculos meci al etapei a fost cel e la Vişani, acolo unde FC Urleasca a pierdut 2 puncte mari, după ce a condus cu 2-0 şi 3-2.

Cu toate că surse din cadrul clubului afirmau că echipa se va retrage din campionat, în semn de protest în urma arbitrajelor potrivnice pe care le-au avut în ultimele două etape, jucătorii echipei Viitorul Şuţeşti s-au prezentat la partida de pe teren propriu cu liderul Viitorul Ianca şi au demonstrat că pot evolua la un nivel înalt dacă sunt lăsaţi joace. Meciul a fost echilibrat, iar în prima repriză niciuna dintre cele două combatante nu a reuşit să înscrie. La 3 minute de la reluare, Ionuţ Huţu a trimis un trasor de la 22 de metri şi a adus echipa gazdă în avantaj. După o perioadă de joc bună a oaspeţilor Dima a restabilit egalitatea, în minutul 67. Însă finalul partidei a fost controlat de formaţia din Şuţeşti care a mai înscris de două ori. Ioan Şerbănecu (min. 75) a marcat pentru 2-1 pe contraatac, iar Huţu a realizat “dubla” în minutul 82 şi a stabilit şi scorul final, 3-1, pentru Viitorul Şuţeşti.

Cel mai spectaculos joc din play-off a fost cel de la Vişani. FC Urleasca a început foarte bine partida şi în minutul 16 conducea deja cu 2-0, după golurile marcate de Pascu şi Liviu Boariu. În repriza a doua, Voinţa Vişani a reuşit într-o perioadă de opt minute să restabilească egalitatea, 2-2, graţie golurilor marcate de Pungă şi Muşat. Însă FC Urleasca nu-şi spusese ultimul cuvânt: formaţia manageriată de Adrian Spătaru a revenit în atac şi a reuşit să preia din nou conducerea: 3-2, în minutul 70 pentru FC Urleasca, după golul lui Popescu. Echipa gazdă a egalat, 3-3, în minutul 93, după reuşita lui Fodulu.

Podiumul în play-off se prezintă astfel: 1 Viitorul Ianca 29 puncte, 2 Victoria Traian 26 puncte, 3 Voinţa Vişani 18 puncte.

Sâmbătă, în etapa a 5-a a turneului play-off, se dispută derby-ul Viitorul Ianca – Victoria Traian, partidă care în mod normal ar trebui arbitrată de arbitri din alte judeţe, aşa cum s-a procedat şi în sezonul trecut la meciurile care au decis campioana judeţeană.