VIDEO | Meci cu scântei la Vișani. Arbitru asistent luat la ţintă cu pietre și stropit cu apă

* partida Voința Vișani – Viitorul Cireșu, 1-2, a fost oprită în minutul al doilea de prelungire al reprizei secunde * unul dintre arbitrii asistenți a fost bruscat de o persoană care a intrat în teren, a fost luat la țintă cu pietre și udat cu apă

Frustrare mare la Vișani în etapa a 3-a, echipa gazdă, Voința, a primit un gol în cel de-al doilea minut de prelungire al reprizei a doua și în acel moment spiritele în tribună s-au încins. Ce s-a întâmplat atunci? Unul dintre jucătorii de la Viitorul Cireșu a centrat în careul advers, portarul Marcel Toader a sărit să prindă mingea, dar s-a lovit de colegul său Nazâru și a scăpat-o în față. Mihai Popa a urmărit faza, a recuperat mingea și a trimis-o în plasă. Era golul prin care Viitorul Cireșu conducea cu 2-1. Centralul Andrei Horneț s-a consultat cu asistentul de pe acea parte și, după ce a fost informat asupra acelei faze, a arătat centrul terenului. A fost momentul în care mai mulți spectatori au început să arunce cu pietre în asistent, iar alții l-au stropit cu apă. Delegatul echipei gazdă a intrat în teren precum și alte persoane, dar se părea că totul va reveni la normal. Numai că frustrarea spectatorilor locali s-a transformat în violență și centralul a fluierat finalul meciului cu 4-5 minute înainte de termenul normal, pentru că Horneț arătase 7 minute de prelungire și trecuseră doar două.

Dacă nu s-ar fi produs acest incident reprobabil, puteam spune că la Vișani a avut loc un meci bun de Liga a IV-a. Pentru că partida a fost echilibrată pe ansamblu însă marile ratări au fost de partea echipei vizitatoare.

Viitorul Cireșu a deschis scorul în minutul 12, în urma unui eurogol semnat de Florin Matei. Fundașul a șutat de la 25 de metri lateral stânga, mingea a lovit bara colțului lung și a intrat în plasă. Putea fi 2-0 pentru oaspeți în minutul 14 însă, din lovitură liberă, Mihai Popa a trimis mingea în bară. Moldoveanu putea înscrie de asemenea în minutul 22, însă mingea timisă de el din foarfecă pe spate, a trecut razant cu bara.

Voința Vișani putea egala în minutul 24, dintr-o fază fixă. Aurel Nazâru a șutat la poartă iar Gabi Matei a deviat mingea în transversală. Niță (min. 30) a driblat și portarul dar a trimis mingea în bară. G. Matei (min. 36) a câștigat duelul cu Roșu, Nazâru (min. 38) a mai irosit o șansă de a egala și la pauză Viitorul Cireșu conducea cu 1-0.

La două minute de la reluare, Lucian Cojocaru a restabilit egalitatea după o gafă a portarului G. Matei.

Echipa din Cireșu a dominat teritorial și a irosit două mari șanse de gol prin Robert Ionașcu și Stelian Nicoliță, faze la care echipa oaspete a cerut penalty, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. Viitorul Cireșu a forțat victoria și a obținut-o în cel de-al doilea minut de prelungire al reprizei secunde. Cu acest succes, Viitorul Cireșu a urcat pe locul al doilea în clasament.

Voința Vișani: Toader – Puiu, Cojocaru, Cazacu, Roșu (min. 83: Dinu) – Manea (min. 72: Fodulu), Nazîru, Călin (min. 46: Cloșcă), Radu - Pungă, D. Bulancea.

Viitorul Cireșu: G. Matei – V. Ion, Spânu, Jurcanu, F. Matei (min. 67: R. Ionașcu) – Mocanu, Percă, Moldoveanu, Niță - M. Popa, S. Nicoliță.