Victorii spectaculoase pentru PNT şi Inspectoratul Şcolar

• Gabriel Preda, respectiv Viorel Ivan, au fost jucătorii care au marcat golurile victoriei pentru cele două formaţii, în etapa a 2-a a Cupei Primăverii la fotbal în sală • Armata şi CD Tichileşti s-au impus la scor, în etapa programată miercuri

Etapa a 2-a a Cupei Primăverii la fotbal în sală a progamat două partide extrem de echilibrate. Prima dintre ele s-a disputat între VARD şi PNT (Penitenciare). O partidă care s-a disputat într-un ritm alert, în care ambele formaţii au luptat cu o mare ambiţie pentru punctele puse în joc. A fost practic cel mai disputat meci al primelor două zile ale turneului din Sala Polivalentă. Pentru VARD a fost un meci decisiv, victoria sau ieşirea din cursa pentru faza semifinală, erau cele două variante. Meciul a început foarte bine pentru jucătorii care reprezintă Şantierul Naval Brăila, pentru că Ionuţ Matei a marcat pentru această formaţie în minutul 3. Replica celor de la PNT nu s-a lăsat însă aşteptată prea mult şi, după o fază spectaculoasă, Ciprian Chiojdoiu a înscris şi a restabilit egalitatea, 1-1, în minutul 7. După alte patru minute cei de la PNT au trecut în avantaj, după reuşita semnată de Mihai Iordache. Prima repriză s-a încheiat însă la egalitate, după două ratări monumentale ale lui Ionuţ Matei şi Ionuţ Huţu, cel de-al doilea a restabilit egalitatea, 2-2, la ultima fază a primei reprize. În repriza a doua s-a jucat pe contre, iar portarii ambelor formaţii au fost la înălţime. Gabriel Preda a fost blocat in extremis de Turiac, dar tot el  marcat în minutul 26 golul victoriei pentru PNT. Ultima mare ocazie a partidei i-a aparţinut lui Matei, dar acesta a ratat şI PNT a bifat primul succes la Cupa Primăverii în timp ce VARD a înregistrat al doilea eşec şi nu mai are şanse să ajungă în semifinale.

La fel de echilibrat a fost şi meciul al treilea, cel dintre Inspectoratul Şcolar şi Pricons, două formaţii care veneau după victorii clare obţinute în prima zi. Acest joc a fost însă deosebit faţă de cel anterior, pentru că s-a jucat tacticizat, între două formaţii ale căror componenţi participă de mult timp în competiţiile de fotbal în sală. Profesorii au deschis scorul după o acţiune spectaculoasă, prin Iulian Bogoş (min. 3) însă două minute mai târziu Cosmin Necoară a restabilit egalitatea. Inspectoratul Şcolar a continuat să joace colectiv, mingea a circulat pe trasee bine definte, în timp ce jucătorii formaţiei Pricons au abuzat de acţiuni individuale sortite eşecului, astfel că în minutul 15 Cătălin Spirea i-a adus din nou pe profesori în avantaj. Jocul a fost la fel de spectaculos şi în repriza a doua, una în care Andrei Crăciun a fost mult mai activ în joc, Pricons a reuşit să egleze după golul marcat de Marius Dima (min. 30), însă tot în acelaşi minut, după un contraatac rapid, Spirea a adus din nou în avantaj echipa Inspectoratului Şcolar. Pricons a egalat în minutul 34, prin Crăciun, şi partida se îndrepta către un rezultat de egalitate, însă la ultima fază a meciului Viorel Ivan a înscris un gol superb şi Inspectoratul Şcolar s-a impus meritat cu 4-3, bifând astfel cea de a doua victorie la acest turneu.

În celelalte două partide ale serii, Armata şi CD Tichileşti au obţinut victorii la scor.

În meciul de deschidere al etapei a 2-a, Armata a trecut cu 12-2 de Yazaki. Pentru învingători au marcat Banciu 3 goluri, Petcu 3, Constandache 2, Pintilie 2, Zăgan şi Ioniţă, iar pentru Yazaki au înscris Hazachiu şi Hoancă.

Ultima partidă a serii, ADM – CD Tichileşti, a fost câştigată fără drept de apel, 10-1, de cea de a doua formaţie. Pentru CD Tichileşti au marcat Şerban 3 goluri, Răducu 2, Cireaşă, Mureşan, Badea, Mitrea şi Marin, iar golul formaţiei ADM a fost înscris de Adrian Manole.