Victorii pe linie pentru handbalistele de la LPS Brăila la turneul de la Buzău

• junioarele III şi-au consolidat primul loc în clasamentul grupei B, după ce au câştigat derby-ul cu United Galaţi

Handbalistele junioare III de la LPS Brăila pregătite de profesorul Viorel Alexandru au trecut en fanfare de meciurile primului turneu de sală, iar victoria din derby-ul cu United Galaţi le-a consolidat brăilencelor primul loc în clasamentul grupei B. La turneul de la Buzău LPS Brăila a debutat cu o victorie la scor, 33-12, la pauză, 19-6, în partida cu CSS Medgidia. După cum o arată şi scorul întâlnirea a fost controlată cap coadă de echipa brăileană, Laura Surdu cu 9 goluri fiind principala marcatoare a echipei învingătoare.

Pentru LPS Brăila au marcat Laura Surdu 9 goluri, Mădălina Toma 7, Sara Hodiş 6, Claudia Stroe 5, Adelina Iordache 3, Anca Popescu 1, Andra Nistor 1, Andreea Surdu 1.

Joi, în cel de-al doilea meci LPS Brăila s-a impus din nou fără probleme, 29-14, la pauză 19-5, în faţa celor de la Danubius Călăraşi, cu 7 reuşite, Adelina Iordache fiind cea mai prolifică jucătoare a echipei brăilene.

Pentru LPS Brăila au marcat Adelina Iordache 7 goluri, Laura Surdu 6, Claudia Stroe 5, Andreea Surdu 3, Sara Hodiş 2, Anca Popescu 2, Mădălina Toma 1, Marina Şişu 1, Mădălina Mănăilă 1, Andra Nistor 1.

După ce şi-au făcut “încălzirea” cu cele două formaţii de pluton din grupă, LPS Brăila a disputat vineri derby-ul cu United Galaţi, meci urmărit din tribună de un public numeros format din rudele şi prietenii handbalistelor din cele două formaţii. Însă fondul sonor a fost dominat de brăileni iar în teren jucătoarele antrenate de Viorel Alexandru au făcut spectacol. Handbalistele brăilene au controlat în permanenţă jocul iar acest lucru a fost reliefat şi de tabela de marcaj. LPS Brăila a condus cu 2-0 în minutul 3, 3-2 şi cu 5-4. Gălăţencele au restabilit egalitatea la 6-6 în minutul 11 însă finalul de repriză a aparţinut brăilencelor care s-au detaşat la trei lungimi, 11-8 în minutul 17 şi aceeaşi diferenţă, 13-10, s-a consemnat şi în minutul 21, iar la pauză formaţia brăileană a avut două goluri avans, 14-12. În minutul 33 scorul a fost din nou egal, 17-17 însă patru minute mai târziu LPS Brăila a tecut în avantaj, 19-17. Gruparea brăileană a condus apoi cu 21-19, 23-21 şi s-a impus în final cu 24-21.

“Am reuşit să trecem peste pragul psihologic în faţa acestei adversare, am controlat în permanenţă jocul şi ne-am realizat deja obiectivul pe care ni l-am propus pentru acest turneu. A fost un meci spectaculos, cu faze frumoase, ambele echipe au luptat până la ultima picătură de energie. Cu această victorie ne-am consolidat primul loc ngrupă”, ne-a delclarat profesorul Viorel Alexandru.

Pentru LPS Brăila au marcat Laura Surdu 5 goluri, Adelina Iordache 4, Sara Hodiş 3, Mădălina Toma 3, Claudia Stroe 3, Andreea Surdu 3, Mădălina Mănăilă 2, Anca Popescu 1.

Sâmbătă, în etapa a patra LPS Brăila a câştigat la “masa verde”, cu 10-0 partida cu CSS Constanţa deoarece aceasta s-a retras din competiţie.