Victorii la scor pentru primele trei clasate în etapa a 8-a

• Viitorul Cireșu, singura echipă cu maximum de puncte • AFC Urleasca este performera rundei • ordine neschimbată pe podium

În etapa a 8-a a Ligii a IV-a, primele trei clasate au obținut victorii la scor. Liderul, Viitorul Șuțești, s-a impus cu 5-1, în deplasare, pe terenul nou promovatei Dinamic Unirea. Un meci la discreția primei clasate care a deschis scorul în minutul 14, prin Custură. Rareș Cristea (min. 15) a marcat pentru 2-0, acesta fiind și scorul pauzei. La trei minute de la reluare, Viitorul a înscris și cel de-al treilea gol prin Crangă, iar la faza imediat următoare, Dinamic Unirea a marcat golul de onoare, prin Oprea. Ionuț Huțu (min. 55) a dus scorul la 4-1 în favoarea liderului, iar Custură a realizat “dubla” în minutul 60 și a stabilit scorul final, 5-1, pentru Viitorul Șuțești.

Viitorul Cireșu s-a impus cu 5-2 în partida cu ACS Comunal Cazasu și rămâne singura echipă care nu a pierdut niciun punct în acest sezon. Niță a deschis scorul în minutul 5, după o pasă a lui Percă. Oaspeții puteau egala trei minute mai târziu, însă Stănel Ion a șutat pe direcția portarului. Echipa gazdă și-a dublat avantajul în minutul 16, grație unui gol spectaculos marcat de Stelian Nicoliță. A fost 3-0 pentru formația din Cireșu în minutul 30, după autogolul lui Alexandru Banciu. Deputatul PNL, Alexandru Popa, a fost aproape de gol în minutul 33, dar mingea lobată de acesta a trecut pe lângă vinclu. În aceeași fază, Niță a trimis mingea în transversală, aceasta a revenit în teren, iar șutul lui A. Popa a fost blocat de Luchian. Banciu și-a recuperat greșeala marcând un gol spectaculos în minutul 42, după o acțiune frumoasă a lui Alex Pascale. În minutul 58, Pascale a trimis mingea în bară. S. Nicoliță a realizat “dubla” în minutul 61, iar Alin Radu a dus scorul la 5-1 în minutul 70. În minutul 73, Stănel Ion a fost faultat în careu, Pascale a marcat și a stabilit scorul final, 5-2 pentru Viitorul Cireșu.

Viitorul Cireșu: G. Matei – Mocanu, Țurcanu (min. 59: V. Ion), Grecu, F. Matei – Niță, Percă, Moldoveanu, A. Radu – A. Popa, S. Nicoliță. Au mai jucat G. Drăgan, V. Ion, Gheorghică, Gheorghiță, S. Matei.

Campioana en titre, Victoria Traian a câștigat cu 5-0 pe teren propriu, meciul cu Daous Dava Brăila, golurile fiind semnate de Ioan Șerbănescu 2, Mogoș, Goleanu și Gologan. La 1-0 pentru echipa gazdă, Daous Dava a beneficiat de un penalty pe care l-a apărat portarul Dinu. Din minutul 30, formația vizitatoare a evoluat cu un jucător mai puțin, portarul fiind eliminat de pe teren.

Victoria Traian: Dinu – Drăguț, Preda, Stănciulescu, B. Dumitru – P. Ioan, Căldăruș, Orășanu – Mogoș, Goleanu, I. Șerbănescu. Au mai jucat Balaban, Păduraru, Cireașă, Dobrin.

AFC Urleasca performera rundei

Nou promovată, dar cu un lot valoric de nivelul acestui eșalon, AFC Urleasca a obținut o remiză, 2-2, în deplasare, la Voința Vișani. Manea a deschis scorul în minutul 29 și la pauză Voința Vișani conducea cu 1-0. Ciocan a egalat în minutul 58, însă Călin (min. 78) a adus-o din nou pe Voința în avantaj, 2-1. D. Bulancea a marcat în propria poartă în minutul 62 și partida s-a încheiat nedecis, 2-2.

Conform așteptărilor, Sportul Chiscani s-a impus la scor, 4-1, în deplasarea de la CS Făurei. Însă în minutul 49 scorul era egal, 1-1. George Iacob (min. 38) a marcat pentru oaspeți, Cătălin Lakatos (min. 49) a egalat. Sportul a dominat teritorial și a reușit să se desprindă la 3-1, după o “dublă” semnată de Alexandru Izvoranu (min. 68, 86). În minutul 88, Andrei Feraru a marcat pentru 4-1 pentru Sportul Chiscani, acesta fiind și scorul final al partidei.

Podiumul se prezintă astfel: 1. Viitorul Șuțești 21 puncte (golaveraj: 42-6), 2. Viitorul Cireșu 21 puncte (35-4), un joc mai puțin disputat, 3. Victoria Traian 18 puncte.