Victorie pentru Viitorul Ianca, 2-1, în partida cu Unirea Braniștea

• ambele goluri ale echipei gazdă au fost marcate din faze fixe de Moroianu și Ciucureanu • Răducan a înscris, din penalty, pentru oaspeți

Viitorul Ianca a bifat primul succes din actuala ediție de campionat a Ligii a III-a, 2-1, pe teren propriu cu Unirea Braniștea.

Oapeții au fost cei care au avut două situații de poartă irosite de Răducan (min. 4) și Murgoci (min. 9), iar la capătul primului sfert de oră al primei reprize a venit replica Viitorului, cu un șut al lui Coteț care însă nu i-a pus probleme portarului Paharnicu.

Treptat, formația din Ianca s-a apropiat de mai multe ori de poarta adversă iar în minutul 30 a deschis scorul dintr-o fază fixă. Ciucureanu a centrat din corner, Paharnicu a deviat mingea în fața porții, acolo de unde Moroianu a șutat de la marginea careului mic și a deschis scorul, 1-0.

Patru minute mai târziu, Viitorul Ianca a beneficiat de o lovitură liberă de la marginea careului mare, Ciucureanu a șutat plasat aproape de vinclu și a dublat avantajul gazdelor, 2-0.

La ultima fază a primei reprize Unirea Braniștea putea reduce din diferență însă mingea șutată de Murgoci a fost deviată în corner de Poiană și tabela nu s-a modificat.

La cinci minute de la reluare, Răducan a irosit o mare șansă de gol. După un corner, fostul atacant al Daciei Unirea a trimis mingea cu capul, din 6 metri, pe lângă poartă.

Moroianu a faultat în suprafața de pedeapsă în minutul 76, arbitrul a arătat punctul cu var, iar Răducanu a înscris și a redus din diferență.

Unirea Braniștea s-a luptat să înscrie golul egalizator însă echipa din Ianca s-a apărat foarte bine și a obținut în final prima victorie din turul campionatului 2023-2024. Ca și în partida inaugurală a acestui campionat, în runda a doua, Viitorul Ianca a avut un jucător eliminat, pe Coteț, care a primit cartonașul roșu pentru un fault la marginea propriului careu.

Cu 4 puncte accumulate, Viitorul Ianca se afă pe locul al patrulea în Seria a II-a, la egalitate de puncte cu Sporting Liești, locul al treilea, care are însă un golaveraj superior.

Tot în această rundă, Viitorul Șuțești a fost învinsă cu 3-0, pe teren propriu, de CSM Focșani.

Viitorul Ianca: Poiană – Coteț, Tălmaciu, Moroianu, Ciochină – M. Dima, N. Ioniță – V. Neagu (min. 86: Dănilă), Șoptică, Ciucureanu (min. 86: Chivu) – Cheleș (min. 78: Mucuță).