Victorie pentru HC Dunărea în ultima etapă a turului

formaţia brăileană a câştigat cu 29-21 meciul cu Măgura Cisnădie • joi, de la ora 17.00, în prima etapă a returului, echipa brăileană joacă pe teren propriu cu CSM Bistriţa

Formaţia brăileană a încheiat prima jumătate a campionatului cu o victorie la scor, 29-21, în faţa unei echipe modeste din coada clasamentului, Măgura Cisnădie, la care a strălucit doar Ada Moldovan. După opt ani petrecuţi la Brăila Moldovan s-a bucurat până la lacrimi de modul în care a fost primită de publicul spectator, fosta golgheteră a echipei HC Dunărea a primit două buchete de flori, unul de la un spectator, cel de-al doilea din partea grupării brăilene. De remarcat faptul că şi în acest joc Elena Voicu a fost cea mai bună jucătoare a gazdelor, ea având în total 13 parade, unele foarte spectaculoase.

Pentru că sâmbătă, la Brăila, handbalistele pregătite de Buceschi şi Preda au vrut să joace, HC Dunărea s-a impus la pas, astfel că după non combatul de la Râmnicu Vâlcea handbalistele grupării de la Dunăre s-au impus la opt goluri diferenţă în faţa echipei Măgura Cisnădie. Meciul a avut istoric doar în primele 18 minute, perioadă în care fiecare formaţie a condus pe rând, însă nu la mai mult de două goluri. Moldovan a adus pentru ultima oară echipa din Cisnădie în avantaj, Lipară a egalat, iar de la 7-7 jocul a curs într-o singură direcţie, spre poarta apărată pe rând de Tatalovici s-au Curmeţ. HC Dunărea a înscris de cinci ori la rând şi s-a distanţat la 12-7 când mai erau doar patru minute din prima repriză. Echipa gazdă a jucat în acelaşi ritm alert, iar la finalul primului act avea un avans de şase lungimi, 15-9, faţă de Măgura Cisnădie.

Repriza a doua a fost controlată cap-coadă de HC Dunărea. Formaţia brăileană a avut şi 12 goluri avans, 24-12, în minutul 45, iar pe finalul partidei a lăsat garda jos, iar la final declajul dintre cele două combatante a fost de doar opt goluri în favoarea gazdelor. Joi, de la ora 17.00 HC Dunărea joacă tot în Polivalentă cu CSM Bistriţa.

Axinte scoasă pe targă din teren

Trei jucătoare ale echipei gazdă au suferit accidentări în acest meci, iar dacă Pârvuţ, lovită la cap, a putut reintra ulterior în joc, Diana Axinte şi Gabriela Perianu nu au mai revenit în teren. Jucătoarea descoperită şi formată la LPS Brăila de profesorul Viorel Alexandru, Diana Axinte a recuperat mingea în minutul 19 în faţa propriului semicerc, a declanşat un contraatac şi a aruncat la poartă, Tatalovici a respins-o în lateral apoi ambele jucătoare s-au repezit asupra mingei, iar cea mai şifonată a fost jucătoarea brăileană, care a părăsit terenul pe targă.

Pentru HC Dunărea au marcat Pârvuţ 6 goluri, Buceschi - 6, Perianu - 5, Czeczi - 5, Lipară 3, Tătar - 2, iar Tiron şi Zamfirescu câte un gol, iar pentru Măgura Cisnădie au înscris Moldovan 6 goluri, Da Silva - 4, Chelaru - 3, Băcăoanu - 3, Mitrache - 2, Hoha - 2, Stănciulescu - 1.