Victorie pentru brăilence în primul meci din 2011

Partida cu "lanterna" campionatului a fost una mult mai grea decât se aştepta pentru că reşiţencele s-au agăţat de fiecare minge pentru a sta în plasa mult mai valoroasei sale adversare, iar tabela de marcaj a reflectat echilibrul din teren.

În minutul 10, scorul a fost egal, 5-5, zece minute mai târziu HC Dunărea avea un avans de două goluri, 9-7, însă gazdele au reuşit să mai egaleze o dată în această primă repriză, la 10-10.

Finalul primei părţi a meciului a aparţinut brăilencelor, care, impulsionate de golgetera Ada Moldovan, au reuşit ca la pauză să plece la cabine cu un avans de două lungimi.

Repriza a doua a fost la fel de echilibrată. Cu toate că formaţia brăileană a dictat ritmul partidei şi conducea cu 23-21, când mai erau zece minute de joc, gazdele nu au renunţat la luptă şi în minutul 57 au reuşit din nou să egaleze, 25-25.

Finalul de meci a fost bine gestionat de Ada Moldovan et company şi HC Dunărea a reuşit să obţină prima victorie din 2011, una care o menţine pe locul al cincilea în campionat.

Golurile formaţiei brăilene au fost înscrise de Moldovan 13, Crăciun 3, Luca 3, Tomuleanu 3, lazarin 2, Irimia 2, Adespii 1, Eşanu 1.