Victorie muncită, pe final de meci

Handbalistele Junioare III, pregătite de profesorul Cristian Preda, au pornit cu dreptul în noua ediţie de campionat. LPS Brăila a câştigat la limită, 23-22, partida de pe teren propriu cu CSS Tulcea, în ultimele minute de joc, după o dispută aprigă şi cu răsturnări de situaţii. Partida a început bine pentru formaţia brăileană, tulcencele au marcat primele, însă brăilencele au egalat şi apoi s-au desprins la 4-1. A fost doar un foc de paie, CSS Tulcea a preluat iniţiativa pe teren şi pe tabela de marcaj şi cu toate că LPS-ul a egalat la 9-9 şi la 10-10, formaţia vizitatoare a avut la pauză un avans de un gol. Elevele lui Cristian Preda au luptat din răsputeri să întoarcă soarta meciului în favoarea lor şi au reuşit să facă acest lucru în minutul 46, când, după patru goluri consecutive, LPS Brăila conducea cu 22-20, Diana Gaşpar fiind principala artizană a acestei răsturnări de situaţii. Finalul jocului a fost unul de infarct, dar şansa i-a surâs formaţiei brăilene, care s-a impus cu 23-22. Pe parcursul meciului Gaşpar a ratat trei aruncări de la 7 metri, iar colega sa, Bunea, o aruncare.
"A fost primul lor meci oficial la Junioare III, este firesc să se acomodeze mai greu cu exigenţele acestui eşalon, dar rezultatul contează mai puţin în opinia mea, important este să creştem jucătoare pentru echipa de senioare. Avem fete de perspectivă, însă cineva ar trebui să-şi îndrepte privirile spre ele, altfel este posibil ca aceste handbaliste să plece la alte formaţii", a declarat profesorul Cristian Preda.
Duminică, 20 septembrie, LPS Brăila va juca tot pe teren propriu, cu CSS Medgidia.

Pentru LPS Brăila au marcat: Gaspar 9 goluri, Bunea 4, Boală 4, Coteţ 2, Cazan 2, Popa 1, Sava 1. În acest meci pentru formaţia brăileană au mai jucat Alexandra Perianu, Petre, Conţu, Moroianu şi Spânu. De la CSS Tulcea principalele realizatoare au fost Teodor şi Cârâc, ambele cu câte 6 goluri înscrise.